„Мање од мјесец дана дијели нас од истоијског догађаја који ће се одвити у самом срцу Европе – Хрватска ће постати 28. чланица Европске уније. Овај ће потез означити кулминацију тешког и дуготрајног процеса у којем је ова бивша држава Југославије провела бројне реформе како би задовољила стандарде ЕУ-а“, пише Џерузалем Пост.
„Хрватска је успјела увести бројне промјене, али да ипак није успјела учинити једну ствар – „да се помири са својом срамном прошлошћу и масовним убиствима Јевреја током Другог свјетског рата“, стоји у тексту који потписује Мајкл Фројнд.
„Многи од нас упознати смо с концентрационим логорима попут Треблинке и Аушвица, али колико нас уопште зна за Јасеновац и за стравичне злочине које су у њему проводили хрватски фашисти? Познат као „Аушвиц Балкана“, Јасеновац је био највећи концентрациони логор на подручју НДХ, успостављене 10. априла 1941. године“, пише Џерузалем Пост.
„Више од два милиона Срба на мети Павелића и његових квислинга“
Хитлер је, пише Џерузалем Пост, задаћу владања НДХ-ом повјерио Анти Павелићу, вођи усташког покрета, који се заклео да ће Хрватску „очистити“ од Срба, Јевреја и других мањина. „Слиједећи њемачке стопе, Павелић је провео бројне расистичке законе којима је ограничио слободу Јеврејима и забранио им бављење бројним професијама. Током рата, усташе су убиле више од 30.000 Јевреја, односно 75 посто укупне јеврејске популације у земљи. Ипак, главна Павелићева мета била су више од два милиона Срба који су живјели на подручју бивше државе“, пише ЏПост.
Управо је Јасеновац, стоји у тексту, био мјесто гдје су „Хрвати показали своју окрутну, бестијалну нарав“ и убили неколико стотина хиљада људи у „оргији неописивог дивљаштва“. У Јасеновцу, пише новинар ЏПоста, није било плинских комора, већ је свако појединачно убиство изведено на „старомодни начин“ – ножевима, сјекирама, па чак и чекићима.
„Јасеновац је био утјеловљење варварства“
У интервјуу који је објављен у мају у српском листу Политика, Јаша Алмули, 95-годишњи новинар који је био на челу београдске јеврејске заједнице, Јасеновац је описао као „варварско мјесто на којем су убиства најчешће почињавана голим рукама“.
„Врло ријетко су употребљавали метке, јер су били увјерени да њихове жртве не заслужују безболну смрт“, казао је Алмули те набројао неке од „метода“ којим су се усташе користиле у Јасеновцу – „вадили би људима очи, резали им гркљане, тровали дјецу…“. Џерусалем Пост пише да су Хрвати чак измислили посебан нож, „Србосјек“, којим су убили велик број спрског становништва.
„Хрватска никада није одговарала за бруталне злочине“
Након рата, пише ЏПост, успостављена је Југославија, логор је срушен, а Хрвати се никада нису суочили са својим злочинима нити су за њих одговарали. Иако су политички представници из Хрватске у неколико наврата стигли у Јерусалим како би се извинили за стравичне злочине, усташко наслијеђе и даље је „на цијени“ код одређеног броја Хрвата, пише ЈПост.
„На примјер, у децембру 2011. године у Сплиту и Загребу одржана су велика меморијална окупљана за Павелића. Можете ли замислити да се исто догоди у Риму за Мусолинија или Берлину за Хитлера? Концерти Марка Перковића Томпсона привлаче десине хиљада људи, међу којима многи јасно и поносно истичу усташке симболе“, стоји у тексту.
ЏПост такође пише је упитна сврха меморијалног музеја у Јасеновцу, тврдећи да се злочини који су тамо почињени и даље покушавају заташкати.
„Ако млађе нараштаје музеј не учи ономе што се уистину догађало у Јасеновцу, не можемо ни замислити шта дјеца уче у школама“, коментарисао је др. Ефраим Зуроф из центра Симон Визентал.
„У тренуцима растућег екстремизма и антисемитизма широм Европе, од кључне је важности да прикривени холокауст у Хрватској буде разоткривен. Европа је још увијек у позицији да тако нешто захтијева од Хрватске и не би требала окретати поглед на другу страну. То је најмање што могу учинити за стотине хиљада невиних Јевреја и Срба који су брутално убијени у Јасеновцу“, стоји у закључку Џерузалем Поста.