Литар воде, и то оне обичне на хрватском приморју кошта 30 куна, што је око 4 евра, пише Слободна далмација.
Вода је постала велики бизнис у ресторанима и кафићима туристичког дијела Хрватске јер је сви странци траже, а на њој је добра маржа као и свугдје у свијету. „Пођите у било коју земљу Европе па ћете видјети да је цијена пива и воде једнака. Зашто тако не би могло било и код нас“, наводе угоститељи из Далмације где флаша обичне негазиране воде кошта и до 30 куна (близу четири евра) и у рангу је са цијеном најскупљег десерта.
Угоститељ на њој има маржу од 250 одсто, објашњава сплитски дневник и отвара питање да ли то значи да су, упркос преполовљеном ПДВ-у, туристички радници и ове године уочи сезоне повисили своје цијене и у јеловницима и на картама пића.
„Мислим да значајнијег поскупљења нема. Због нижег ПДВ-а нисмо могли да спустимо цијене јер су нам се у међувремену сви остали трошкови повећали за најмање 20 одсто – од струје, воде, плина па до свих намета које имамо, али и намирница“, навео је предсједник дубровачког удружења угоститеља Стјепан Перић и потврдио да је на флашираној води одлична зарада.
Да се на некој води заради, а на некој и изгуби у ресторанима наводи и познати задарски угоститељ Стипе Кнежевић који тврди како се на сервирању воде из славине „заправо губи“.
„Када гост затражи воду из славине морате испунити његову жељу, послужити је у бокалу с ледом, сервирати и чаше за воду… а све то заједно на рачуни је – нула куна“, објаснио је Кнежевић.
Хрватски угоститељи „безобразним и недопустивим“ сматрају подвале неких колега странцима, којима у стаклену флашу воде заправо стављају воду из славине и наплаћају је као флаширану.