ОХР због тренутне политичке кризе у Бих мора да настави да дјелује, а не треба искључити ни могућност коришћења њених широких овлашћења, која укључују смјене изабраних званичника и наметање закона, оцијенио је замјеник високог представника Родерик Мур.
– Видјећемо шта ће даље бити, хоћемо ли ићи на јачање ОХР-а или у изналажење неких других инструмената. Бонска овлашћења остају и надам се да их нећемо користити у скорије вријеме, али не искључујем могућност да посегнемо за њима – казао је Мур за сарајевску штампу. Он је, међутим, ипак констатовао да у међународној заједници постоји „растући ниво разочарања“ стањем у БиХ, због чега ће се све више разматрати спровођење механизама који јој стоје на располагању.
Мур је изразио очекивање да ће бх. политичари наставити да сарађују и да спроводе реформе. Уколико се то не деси, како је рекао, „биће посљедица“.
Бонска овлашћења дата су високом представнику како би он имао извршни мандат и како би могао да директно интервенише својим одлукама уколико оцијени да је угрожено спровођење Дејтонског споразума, односно безбједност и политичка стабилност БиХ.