Француска национална телевизија Франс 2 је у марту у свом дневнику емитовала „лажну“ репортажу о кријумчарењу оружја из Србије у Француску, пише Блиц.
Након интервенције српске амбасаде у Паризу, реаговала је Управа криминалистичке полиције, а истрага је утврдила да је ријеч о лажној причи са лажним актерима. Француски новинари Франк Женозоа и Режи Мате у фебруару су дошли у Србију како би направили репортажу о илегалној трговини оружја из Србије у Француску. Посредник у овом послу био је новинар једне домаће новинске агенције Александар М. који је требало да пронађе неког спремног да пред камерама говори о кријумчарењу.
„Александар М. који је и раније сарађивао са француском новинарком је рекао да неће бити проблем да нађе трговце оружјем. За помоћ се обратио брату од тетке Ненаду Мирковићу који је одраније познат полицији. Када му је рекао да Французи хоће саговорнике да плате 800 евра за појављивање у репортажи, брат му је поручио да ће он лично учествовати“, прича извор. Требало је још само да се нађе оружје које би послужило као реквизит. Тада је Мирковић позвао свог кума Жарка Благојевића, који је и раније осуђиван, а који је требало да набави оружје.
Благојевић је пиштољ застава 9 мм узео од таста, а заставу 7,65 мм од оца. Да би прича била уверљивија, требало је да набаве и аутоматску пушку, наводи саговорник. Благојевић је пушку купио од извјесног Милорада Новаковића из Умке. Понудио му је 200 евра, али је овај тражио 350, па се купац вратио код француских новинара који су му дали остатак новца. Потом су сви заједно отишли у Умку, у кућу коју је Благојевићу пријатељ оставио на чување и на том мјесту су снимили спорну репортажу.
Та репортажа емитована је у дневнику, у ударном термину под ознаком „ексклузивно“. Тенденциозном режијом и вјештом монтажом новинари Женозоа и Мате су послали поруку да у Србији практично на сваком кораку може да се купи оружје. „Новинари су од почетка знали да имају лажне трговце оружјем, јер су их управо они спремали за оно што треба да кажу у камере. Осим тога, њихова тенденциозност се видјела када су инсистирали да иза наводних кријумчара стоји српска застава, а како нису имали заставу, ставили су мајицу у њеним бојама“, објаснио је саговорник. Припадници СБПОК УКП су током претреса нашли дуксеве у којима су лажни трговци оружјем били на снимцима француске телевизије, као и њихове мајице, наочаре, пиштоље и друго. У допису након емитовања, под ознаком „хитно“ амбасада Србије у Паризу послала је министарствима спољних и унутрашњих послова Србије, а наведени су цитати и одломци из филма. Српски новинар плаћен је за посредовање 300, а лажни кријумчари укупно 800 евра.
Истрага Службе за борбу против организованог криминала о овом случају трајала је мјесец дана и била је усмјерена на откривање трговаца оружјем. Међутим, испоставило се да трговци оружјем не постоје, већ да је све „намјештаљка“. Прије десет дана Мирковић и Благојевић су приведени. Како Блиц сазнаје, Мирковић је на саслушању све признао. Он је рекао да су послије завршеног посла пиштоље вратили Благојевићевом оцу и тасту, док су пушку продали за 100 евра, каже извор.
Истрага је утврдила да су кадрови паљбе из прилога настали у шуми у мјесту Дубоко недалеко од Умке, а током увиђаја, у поменутој шуми пронађене су и чауре.
Против Мирковића и Благојевића поднесене су кривичне пријаве због недозвољене производње, држања, ношења и промета оружја и експлозивних материја. Александар М, новинар посредник, саслушан је у својству грађанина, а тужилац ће одлучити о евентуалном подношењу кривичне пријаве.
Репортажа „Франс 2“ почиње кадровима пљачке снимљене безбједносним камерама у једном француском казину. Новинар сугерише да се оружје из пљачке налази на око од два сата летом авиона од Париза – у Београду. Иако се помиње да 95 одсто илегалног „ратног наоружања“ у Француску стиже са Балкана, наводно кријумчарење приказано је искључиво на примјеру Србије. У репортажи се појављују два ситна криминалца које новинар најављује као трговце оружјем који за 800 евра пристају да маскирани изговоре у камеру оно што француски новинар од њих тражи, док се у позадини види мајица у бојама српске заставе.
Лажни трговци причају да „калашњиков“ кошта између 300 и 400 евра, а на више 250 евра. У филму се види и како екипа одлази у шуму гдје један од њих пуца, прво појединачно из аутоматске пушке, а затим и рафално. Опис се наставља снимцима београдске аутобуске станице, гдје новинар Женозоа показује како се оружје скрива у аутобусима или аутомобилима.
Мркић: Србија тражи објашњење од Француске
Србија ће од Француске тражити објашњење и гледати да до краја буду разјашњене све неистине о наводном кријумчарењу оружја из Србије, које су се појавиле у дневнику француске националне телевизије, рекао је шеф српске дипломатије Иван Мркић.
„Дирекција Министарства ће већ данас истражити цијели случај, посветићемо се томе озбиљно“, најавио је Мркић. Према његовим ријечима, ако се докаже да је ријеч о тенденциозној репортажи, Србија ће употребити све механизме да ефекте већ причињене штете минимизира. Министар је истакао да је цијела прича бизарна и да наноси велику штету Србији.
„Да је то о чему се говори у репортажи истина, шта мислите колико пута би нам француске власти скренуле пажњу. Видио сам се прије неколико дана са амбасадором Дениоом и ни поменули нисмо једну тако озбиљну ствар“, рекао је Мркић.