Вијести, Регион

Дрвопрерађивачи из РС купују робу у ФБиХ!

024691
Поједини дрвопрерађивачи из РС у посљедње вријеме робу купују на подручју ФБиХ, док шумска газдинства из РС не могу продати своје посјечене дрвне сортименте, сазнају „Независне“.

Поред тога, међу тим дрвопрерађивачима су и они који су добили подстицаје за извоз. Како смо успјели сазнати, најтежа ситуација са продајом трупаца је на подручјима шумских газдинстава у Источном Дрвару, Петровцу, Рибнику, Шипову, те у Мркоњић Граду. А, да има проблема потврдили су нам и сами радници у тим шумским газдинствима, који су казали да у овом мјесецу нису радили или раде мањим капацитетом и по петнаестак дана, јер на лагерима имају превише сировине коју не могу продати.

Према њиховим ријечима, дрвопрерађивачи иду по трупце у ФБиХ, прије свега у Ливањски кантон, који им је понудио нешто повољнију цијену. Поред тога, успјели смо сазнати да по робу у ФБиХ иду четири дрвопрерађивача из Мркоњић Града, који су и корисници подстицаја за извоз. Исто тако, по трупце у ФБиХ иду и три дрвопрерађивача из Источног Дрвара, али и других општина.

Наиме, ШГД „Херцегбосанске шуме“ (ХБШ), са сједиштем у Купресу, недавно су расписале продају између 40.000 и 50.000 кубика шумских сортимената, уз могућност авансног плаћања. У предузећу „Искра“ д.о.о. из Мркоњић Града, које је корисник овог подстицаја, рекли су да су прије неколико дана довезли један камион трупаца из ФБиХ, јер су видјели да то ради и доста фирми из Мркоњић Града, због наводне разлике у класирању и цијени.

„Још нисам видио те трупце и не знам да ли је тачно што причају да је разлика. Међутим, убудуће трупце нећемо набављати из ФБиХ, због нашег односа са ‘Шумама РС’ са којима сарађујемо дуги низ година“, рекао је Милош Јовић, власник овог предузећа. Поред ове фирме, сазнали смо и да по робу у ФБиХ иду и друге фирме из Мркоњић Града, као што су „Шуматранс“, „МГ Домино“, Д.Д.М.Д. д.о.о., затим „Шкрбић“ д.о.о., „Мисс Бест“ и „Дрво промет“ из Источног Дрвара.

Милорад Морача, предсједник Синдикалне организације ШГ „Потоци“ Источни Дрвар, рекао је да су због тога и они остали без купаца.

„Сад смо дошли у ситуацију да је мај, када би требало највише радити, а ми не радимо. Стојимо, не производимо, роба пропада, а сјећате ли се приче са почетка године како наши дрвопрерађивачи морају бити задовољени робом“, рекао је Морача. Навео је да је сваким даном све мање купаца те да нема сврхе сјећи.

„С обзиром на то да имају квалитетну робу као нашу и што се код њих не примјењује исти стандард као код нас за класирање, онда је сваки тај камион јефтинији него у нашим шумама“, казао је он. Са друге стране, у ЈП „Шуме РС“ су рекли да су упознати са овом проблематиком, те да воде рачуна да не створе велике залихе, како не би настале штете од инсеката, прије свега, поткорњака. Међутим, многи су мишљења да је гашењем предузећа „Финвест“ у Ливањском кантону, уништена дрвопрерада, јер је то велико подручје и велика количина робе на располагању, па сад дрвопрерађивачи из РС иду тамо, уплаћују авансно и добијају робу. Драган Лукач, начелник општине Источни Дрвар, рекао је да је пропаст „Финвеста“ довела до тога да у Ливањском кантону не могу акумулирати сву ту преосталу сировину и дају је по нижим цијенама, јер већ пет година немају закон о шумама.

„Цијене прилагођавају да буду ниже од окружења, да привуку купце и они морају да лансирају ту робу, а код нас имају више цијене, али плаћају на почек“, казао је Лукач. Горан Зубић, помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, рекао је да су упознати са овим проблемом и уколико буде настављено онда ће се укључити како би тражили рјешење.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *