Технолошки гигант „Епл“ користи сумњиву мрежу офшор компанија за утају пореза у вриједности од неколико милијарди долара, саопштила је комисија америчког Сената.
Ова мрежа састоји се од три филијале са сједиштем у Ирској, које нигдје нису пријављене као порески обвезници. Извор из комисије рекао је да су ове компаније „измишљене и невидљиве“.
Чланови комисије сматрају да „Епл“, захваљујући овој шеми, плаћа веома мали порез на профит који остварује у инострантсву, пише „Гардијан“.
Директор „Епла“ Тим Кук одговориће током дана на ове оптужбе на саслушању пред сталном истражном комисијом Сената САД. Компанија је одлучно одбацила оптужбе уочи овог састанка.
Једна од „Еплових“ филијала у Ирској пријавила је приход од 74 милијарде долара у периоду од четири године, а није платила скоро никакав порез. У 2011. години ова филијала имала је приход од 22 милијарде долара, а платила је само 10 милиона долара пореза по стопи од 0,05 одсто, пише лист.
„`Епл` је тражио `Свети грал` за избјегавање плаћања пореза. Створио је компаније у иностаранству у којима држи десетине милијарди долара, а тврди да оне нису ничији порески обвезници. Желимо да укажемо на ту шему и `Еплову` тактику за утају пореза да би америчке радничке породице које плаћају порезе знале да због ових рупа у закону њихов порески терет постаје све већи и да зато расте федерални дефицит“, изјавио је сенатор из редова демократа Карл Левин.
Нјегов колега – републиканац Џон Мекејн рекао је да су чланови комисије били бијесни када су сазнали да „Епл“ понекад плаћа порез по стопи мањој од један одсто и да „никада нису видјели тако нешто“.
Левин је рекао да ће се посљедице осјетити широм Европе када се сазна да Ирска не примјењује сопствени порески закон и да са „Еплом“ има договор о пореској стопи од два одсто, умјесто 12 одсто, колики је порез у овој земљи.
„Епл“ је демантовао оптужбе и подсјетио да је ова компанија креирала 600.000 радних мјеста у САД и платила шест милијарди долара пореза америчком Министарству финансија у 2012. години. Директор компаније рекао је да „Епл“ у Ирској запошљава само 4.000 људи.