Одлазак Едварда Кардеља, некадашњег члана Председништва СФРЈ, биће лични ударац Јосипу Брозу Титу, јер је Кардељ био „интелектуални водич“ и један од његових најближих пријатеља, оценила амбасада САД у Београду у депеши, последњег дана августа 1976. године.
Америчка амбасада у Београду оценила је у августу 1976. године да ће одлазак Едварда Кардеља бити лични ударац за Јосипа Броза Тита јер му је Кардељ био један од најближих пријатеља и интелектуални водич.
У депеши амбасаде САД у тадашњој Југославији, које је објавио Викиликс, описан је могући сценарио догађања након Кардељеве смрти. Кардељ је тих дана други пут био подвргнут озбиљној операцији.
И док се у депеши наводи да су се сви питали „шта после Тита?“, ново питање требало би да буде „шта после Кардеља?“, наводи се у депеши о којој пишу бањалучке Независне новине.
Кардеља су америчке дипломате окарактерисале као водећег државног теоретичара, оца самоуправљања и несврстаних, те једног од најближих Титових сарадника.
Америчке дипломате наводе да би одлазак водећег теоретичара могао довести до повећаног утицаја оних који фаворизују јачу партијску контролу и који настоје да умање флексибилност југословенске идеологије.
Такође, сматрали су да не постоји човек с јасном визијом и да се досад није ни расправљало о евентуалном кандидату који би могао да га замени.
У депеши се као могући наследници наводе Владимир Бакарић, Јуре Билић и Киро Глигоров и наглашава да они имају „председничког материјала“, али да имају и озбиљне мане.
Са друге стране, Џемал Биједић, Фрањо Херљевић, Иван Стамобилић и Никола Љубичић, истиче се у депеши, тешко да могу да оду толико високо, баш као и неки од еминентних војних официра, економиста и осталих политичара.
„И док извештаји о Кардељовом стању варирају, ми смо веома песимистични, посебно након што је један партијски званичник рекао шведском дипломати да Кардељ више неће играти активну политичку улогу“, наглашава се у депеши.
Још се истиче и да је члан Председништва Владимир Бакарић једном немачком дипломати рекао да ће „карцином спречити Кардеља да се врати на политичку сцену“.
У свом сценарију о могућем изгледу Југославије након Кардеља, у депеши се наводи да ће Кардељев одлазак засигурно ојачати утицај Милоша Минића, тадашњег југословенског министра спољних послова, за којег кажу да „није амерички пријатељ“.
Они сматрају да, кад оде Кардељ, неће бити никога ко ће надгледати Минићев рад.