Интернет оглашивачи у БиХ крцати су опремом за шпијунирање, попут камера у УСБ стиковима, кључевима и оловкама, за које влада велико интересовање купаца.
Упоредо са растом потражње, смањују се цијене таквих уређаја, који су раније коштали од 100 до 600 марака, а сада су неупоредиво јефтинији.
Примјера ради, шпијунска камера, чија је продаја на интернету оглашена прије десетак дана, може да се купи по више него мизерној цијени од 12,70 марака.
Осим тога, трговац је из Тузланског кантона, а ако је купац из Бањалуке или Бихаћа, ни то није непремостива препрека, јер је достава бесплатна.
„Наравно, након сваке поруџбине шаљем Вам одмах доказ о купљеном артиклу, тако да немате бриге да ћете да будете преварени“, увјерава продавац те камере, која је тешко уочљива, јер је инсталирана у кључу аутомобила.
Други трговац, који такође нуди мини-камеру у кључу аутомобила, за уређај тражи 25 марака, а судећи по коментарима написаним испод те понуде, заинтересованих је много.
У понуди је и УСБ шпијунска камера, код које у опису пише да кошта 50 марака и да можете да је користите за снимање пословних и приватних састанака, али и да контролишете раднике!
„Колико дуго камера може да снима“, написао је прије неколико дана на интернет оглашивачу потенцијални купац тог уређаја, који, очигледно, има намјеру неког да надзире.
Шпијунске камере уграђене су чак и у упаљачима, а коштају 45 марака. Такође, сви који се плаше да су под лупом познаника, треба да обрате пажњу и на оловке, јер и у њима могу да се налазе микрофони и камере. Уређај, који се на први поглед не разликује од хемијске оловке, и те како може да вас кошта приватности, а цијена му је тек 39 марака.
Иначе, закони у БиХ не ограничавају продају таквих уређаја, што значи да они који их нуде не чине ништа спорно. Али, зато полиција може да казни оне који неовлаштено начине тонски или видео-снимак, или пак фотографију.
Стручњак за безбједносна питања Предраг Ћеранић сматра да ова област представља „сиву зону“ те појашњава да неовлаштено снимање јесте забрањено у БиХ, али не постоји законско рјешење које би спријечило продају те опреме.
„За неовлаштено снимање предвиђена је затворска казна од једне године па навише“, каже Ћеранић