Сви руски политичари су обавезни да до првог јуна затворе рачуне у страним банкама, ако их имају, и продају имовину изван Русије.
Предсједник Русије Владимир Путин је најновијим указом одредио тачне рокове до када политичари федералног нивоа, али и они нижи, све до градских, морају да одлуче желе ли да остану у фотељи или хоће да оду, и тако сачувају своје банкарске рачуне и некретнине у иностранству.
Путин је, такође, потписао и указ којим се обавезују државни чиновници, али и чланови њихових породица, да објаве своје приходе. Указ је у вези са законом о борби против корупције.
Свака већа куповина, поготово некретнина или аутомобила, хартија од вредности и акција, мора да се “објасни” и у посебном формулару да се напише “одакле новац за одређену куповину”. До првог октобра 2013. Владимир Путин ће испред себе имати извјештај са информацијама о имовини свих чиновника.
Руски парламент је, децембра прошле године, у “првој рунди” прихватио пројекат закона којим се забрањује особама које се налазе на држаним функцијама у Руској Федерацији, на нивоу република и градова, али и војним лицима, полицајцима, цариницима, тужиоцима и истражитељима, као и њиховим супругама и малољетној дјеци, да имају некретнине и рачуне у страним банкама.
Путин је у фебруару проширио списак оваквих лица. Тако се сада та забрана односи и на чланове савета директора Централне банке Русије, руководиоце државних корпорација, као и управнике свих фондова основаних на бази федералних закона Русије.
Колико ће руских политичара одлучити да затвори своје рачуне и прода некретнине у иностранству, засада је тешко предвидјети. Једно је сигурно – међу њима је велики број оних који имају позамашну имовину у иностранству.
Подсјетимо, када је изнесен овај “Путинов закон” кренуле су добровољне оставке. Постало је очигледно да је једном броју руских политичара приватно богатство много важније од партијских принципа па су сами почели да напуштају Думу.