Свијет

Русија прави атомске ледоломце нове генерације

4RIA-114149-Preview

Руско предузеће Атомфлот завршило је пријем пријава за изградњу два атомска ледоломца. Резултати конкурса треба да буду подведени ускоро. Главни претендент на победу у тендерима је како се сматра компанија Балтијски завод, која већ прави за Атомфлот атомски ледоломац нове генерације.

Данас у читавом свету само Русија располаже флотом атомских ледоломаца и свим потребним за изградњу нових бродова такве класе. А потреба за њима расте. Ради се о томе што актуална флота стри, за 8-10 година она ће израдити свој ресурс. У том случају Арктик може да остане без ледоломаца на траси Северног поморског пута, који пролази дуж обала арктичких мора, подвлачи заменик Генералног директора предузећа Атомфлот Андреј Смирнов.

У последње 3-4 године када се активно развија међународни транзит, испоставило се да су ледоломци потребни, при том нове генрације, снажнији и шири. Власници терета и бродова у читавом свету заинтересовани су за ову трасу, зато што она скраћује за трећину време проласка у поређењу са маршрутом преко Суецког канала. И тим пре око Африке. Проширујемо сезону и прелазимо на целогодишњи режим рада. И многи бродовласници планирају да праве бродове ојачане ледене класе, како би пловили не само лети, већ и зими. А за то су потребни ледоломци који могу да осигурају такво праћење.

Али атомски богатири су потребни не само за транзит терета Северним поморским путем. Огромна нафтна и гасна налазишта треба да се освајају на руској обали артичких мора, низ пројеката у северним ширинама се већ реализује. Један од њих везан је за изградњу луке за извожење течног природног гаса у насељу Сабета у Обском заливу. Из луке ће се извозити 16 милиона тона течног гаса, истиче Андреј Смирнов.

Осамдесетих година максимални промет терета трасом Северног поморског пута износио је 7 милиона тона. Овде само једно налазиште даваће 16 милиона тона само течног гаса. А компанија Гаспромњефт планира да из истог тог Обског залива извози још око 9 милиона тона нафте. Наравно, навигација ће бити даноноћна, и у зимском периоду дизел ледоломци једноставно неће моћи да помогну.

Могућности нових бродова којим престоји да раде у арктичким ширинама задивљују. Они су снажнији од претходника за 20%. Реактори нових ледоломаца могу да раде без пуњења горива не 5-6, већ 10 година. А један и по пут смањиће се посада захваљујући додатној аутоматици и новој техници, истиче генерални директор компаније Балтијски завод Александар Вознесенски.

Нови ледоломац је безбеднији, опремљен најсавременијим елементима заштите. У њему ће стајати најновији навигациони системи. Он први од атомских ледоломаца има двоструки газ, што му омогућава да ради и на Северном поморском путу и на ушћима плитких река. Он може да пролази ледове дебљине до три метра, што је најшири ледоломац – 34 метра.

На ледоломцима су предвиђени савремени медицински пункотви, опремљени новим опремом. Лекари могу за време пловидбе да изводе сложене операције. То је посебно важно ако се узме у обзир удаљеност налазишта од „велике земље“ и тешкоће транспорта болесника или пострадалих.

Укупна вредност пројекта износи 86 милијарди рубаља или око 3 милијарде долара. Изградња ледоломаца треба да се заврши 2019. или 2020. године.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *