Острво Тристан де Куња, у беспућима Атлантског океана, од најближег копна је удаљено око 2.800 километара, што га чини једном од најизолованијих људских насеобина на свету. Део је истоименог архипелага који садржи још шест мањих острва.
Према попису становника из 2010. године, на острву живе 264 особе, а густина насељености је 1,3 по квадратном километру.
Тристан де Куња се налази у јужном делу Атлантског океана. Више од 3.700 км удаљено је од обале Антарктика, око 2.800 км од јужног дела Африке и више од 3.000 километара од источне обале Јужне Африке.
Чини део британског прекоморског подручја Сент Хелена, Асенсион и Тристан да Куња. Приобални део 13 километара широког острва састоји се углавном од стрмих литица, док се плаже налазе на јужној и северозападној страни.
Погледајте где се налази ово остpво:
Површина острва износи 98 квадратних километара, а укупна површина архипелага 207. Острво је познато по популацијама птица које овде долазе да продуже врсту, а међу њима су морске птице из реда бубњавки и калонектриса, албатроси, пингвини…
Архипелаг је у 16. веку открио португалски истраживач Тристао да Куња, који је највећем острву дао своје име, а које је касније измењено у Тристан да Куња. Он се, међутим, никада није ту искрцао због лоших временских услова, па је тек у 17. веку забележено прво искрцавање Европљана на ово острво. Американац Џонатан Ламберт је био први житељ, а преселио се 1810. године из Масачусетса.
Последња велика ерупција Тристана да Куње догодила се 1961. године, због чега је једино насеље на острву, Единбург На Седам Мора, морало бити пресељено на северни део острва. Сматра се да је овај градић најдаља стална насеобина на Земљи.