Свијет

Трговина органима пред судом УН?

timthumb.php

Процес за трговину људским органима на сјеверу Албаније који води истражни тим ЕУ, могао би да се води пред међународним трибуналом под ингеренцијом УН, изјавио је тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић.

Тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић рекао је да би процес за тговину људским органима на сјеверу Албаније који води истражни тим Европске уније на челу са америчким тужиоцем Клинтом Вилијамсон могао да се води пред међународним трибуналом под ингеренцијом Уједињених нација.

„Током недавног састанка да Вилијамсоном у Бриселу, он је прихватио моју идеју да евентуално суђење буде ван територије Косова пред међународним трибуналом под ингеренцијом УН“, рекао је Вукчевић.

Наводећи да је тај састанак био „најсадржајнији до сада“, српски тужилац за ратне злочине је напоменуо да ће бити задовољан уколико буде подигнута оптужница против одређених лица и дође до суђења ван територије Косова, пред међународним судом.

Вукчевић је такође навео да је договорио састанак и са тужиоцем Еулекса из Канаде Џонатаном Рателом који ради на случају „Медикус“ пошто постоје додирне тачке са истрагом о трговини органима деведесетих година на сјеверу Албаније и Косову и Метохији, коју води и српско тужилаштво за ратне злочине.

Када је у питању сарадња са Русијом, која такође истражује трговину органима на КИМ и сјеверу Албаније, Вукчевић је указао да се тужилаштво за ратне злочине из Србије појављује као посредник у поступцима између Еулекса и Русије, јер она не признаје Косово.

„Ми имамо врло добру сарадњу са Русијом. Али, ту постоји проблем са Косовом јер га она не признаје и неће да да свој истражни материјал Рателу пошто је Еулекс на Косову. Ми се ту појављујемо као партнер и Руси су пристали да нам уз гаранције дају одређене исказе које је Рател затражио“, прецизирао је Вукчеивћ.

Доктор Јусуф Сомнез , турски држављанин, недавно је успио да побегне из Јужноафричке Републике, због тога што ни она не признаје Косово, па самим тим ни Еулексов правни систем, те није реаговала на захтјев за његово изручење, подсјетио је Вукчевић.

„Косово је тражило изручење Сомнеза, али пошто ЈАР не признаје Косово као државу, она је то одбила. Ми смо покушали да реагујемо да евентуално Републка Србија затражи изручење Сомнеза, међутим,било је прекасно“, рекао је Вукчевић.

Како је прецизирао, „фактички“ предмет трговине људским органима води Еулекс, односно тужилац Рател, али се тужилаштво за ратне злочине појављује као посредник у поступцима „између Русије и Ратела, односно између ЈАР-а и Еулекса“.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *