Регион

Пала Влада Федерације БиХ

84898

Представнички дом Парламента Федерације БиХ изгласао је данас неповјерење федералној влади што је и била тема данашње ванредне сједнице дома.

За смјену владе гласали су посланици СДП-а, оба ХДЗ-а и СББ-а, новоформиране парламентарне већине. Посланици СДА најавили стопирање одлуке у Дому народа употребом механизма заштите виталног националног интереса.

Са 58 гласова за, 26 против и шест суздржаних Влада ФБиХ у којој има осам министара из СДА, ХСП-а и Народне странке Радом за бољитак изгубила је повјерење нове парламентарне већине коју чине СДП, СББ, ХДЗ и ХДЗ 1990.

На тај начин, до избора нове владе, министри на челу са премијером Нермином Никшићем радит ће у техничком мандату те ће њихове овлашћења бити увелико ограничене.

Посланици парламентарне већине, њих 56, навели су шест разлога за смјену Владе ФБиХ.

Као први, заступници из СДП-а, СББ-а и два ХДЗ-а вјерују како садашњи састав Владе ФБиХ не одговара парламентарној већини у Заступничком дому формираној у јуну 2012. године што је у супротности са општим начелима парламентарне демократије.

Као други разлоге наводе да састав Владе ФБиХ у посљедњих шест мјесеци не одражава већинску вољу грађана и народа изражену на Општим изборима из 2010. године, те Влада ФБиХ у свом дјеловању не извршава квалитетно и у цјелини јавне интересе грађана овог бх. енитетета.

Трећи разлог за смјену је тај што Влада ФБиХ не присуствује сједницама Парламента ФБиХ, те због тога не учествује у парламентарној дебати чиме се девалвира важна уставна улога Парламента ФБиХ као законодавне власти.

Четврти разлог за смјену Владе ФБиХ нова парламентарна већина наводи то да осам министара из СДА, ХСП-а и Народне странке Радом за бољитак опструишу рад Владе ФБиХ на важним питањима од општег интереса грађана Федерације тако што не присуствују сједницама.

Пети разлог је захтјев за смјену осам министара који је предсједнику ФБиХ Живку Будимиру доставио премијер Нермин Никшић. Као шести разлог за смјену Владе ФБиХ, нова парламентарна већина наводи како је предсједник ФБиХ прије шест мјесеци својом одлуком прихватио оставку министра Деснице Радивојевића што је, тврде, узроковало неуставан састав Владе ФБиХ. Након данашњег изгласавања неповјерења Влади ФБиХ, донесени су и закључци да Влада наставља да ради са смањеним овлашћењима што подразумијева ограничавање рада само на неопходне активности које обезбјеђују извршавање преузетих међународних обавеза те које су потребе за нужно функционисање Федерације БиХ и њених институција, односно за спрјечавање могућих штета за овај бх. ентитет.

Закључено је и да до избора нове, ова Влада ФБиХ не може доносити одлуке о додатним задужењима и трошењу федералног новца као ни вршити нова именовања.

Премијеру Нермину Никшићу наложено је да достави списак надзорних и управних одбора те чланова управа у предузећима, агенцијама, институцијама и заводима чији је мандат истекао. Вршиоце дужности на ове позиције именоваће Парламент ФБиХ до коначног именовања од стране нове Владе ФБиХ. Посланици из СДА ове су закључке назвали анархистичким и неуставним.

На реду је Дом народа Парламента ФБиХ који ће, највјероватније, у петак потврдити данашње изгласавање неповјерења Влади ФБиХ. Како су посланици из СДА најавили, Клуб Бошњака позват ће се на заштиту виталног националног интереса те ће о цијелом случају одлучивати Уставни суд Федерације БиХ.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *