Свијет

Шта чека Шкотску – ако изгласа независност

Почетак кампање за независност: „Да, Шкотска” (Фото Ројтерс)

Почетак кампање за независност: „Да, Шкотска” (Фото Ројтерс)

Лондон – Уколико буде гласала за независност на референдуму 2014, Шкотска ће можда морати да тражи чланство у међународним организацијама, као што су УН и ЕУ, мишљење је двојице правних експерата, које је јуче објавила влада Британије.

Остатак Британије би, с друге стране, задржао исти међународноправни статус који има сада, преноси Танјуг.

Као „нова држава” Шкотска не би аутоматски стекла чланство ни у НАТО, ММФ-у, Светској банци и другим организацијама, нити би се на њу односиле хиљаде међународних споразума које је потписала Британија, упозоравају професор Џејмс Крофорд с Оксфордског и Алан Бојл с Единбуршког универзитета.

Из канцеларије британског премијера Дејвида Камерона саопштавају да су се одлучили на неуобичајен корак да у целости (на 57 страна) објаве мишљење двојице стручњака „како би се у потпуности рашчистиле нејасноће око правног статуса једне независне Шкотске”.

Поменути стручњаци истичу да се њихово мишљење базира на четири основна разлога.

Као прво, већина оваквих случајева у новијој историји базира се на сличним принципима – одвајање Ирске од Британије 1922, Индије од Британије 1947, Сингапура од Малезије 1965, Бангладеша од Пакистана 1971, распад СССР-а 1990. и раздвајање Судана и Јужног Судана 2011.

Као друго, већина становништва и територије у оваквим случајевима представљају битан фактор, а Британија би без Шкотске имала 92 одсто становништва данашње Британије и 68 одсто њене територије.

Као треће, евентуална промена статуса Британије као једне од пет сталних чланица Савета безбедности, чланице НАТО-а и ЕУ, као и нуклеарне силе, довела би до „знатних поремећаја”.

Као четврто, британска влада је већ искључила могућност да пристане да одвајањем Шкотске и сама Британија постане „нова држава”.

Крофорд и Бојл такође одбацују мишљења да би евентуално опредељивање Шкота за независност довело до стварања две нове државе. Они истичу како је правно немогуће да обе државе наследе исти правни статус који има садашња Британија.

Двојица правних стручњака такође одбацују и мишљење да би независна Шкотска могла да се врати на статус који је имала пре Акта о уједињењу из 1707.

У извештају, економски саветник шкотског премијера Алекса Салмонда истиче да би, уколико се определи за независност, Шкотска требало да задржи фунту. Алтернатива је прихватање евра или стварање неке нове валуте.

Британски премијер Камерон је у недељу апеловао на шкотске гласаче да избегну поделу земље. „Британија добро функционише? Зашто је разбијати?”, рекао је Камерон.

Према ових дана објављеној анкети у листу „Скотсмен”, у којој је учествовало преко 1.000 особа, 32 одсто Шкота је за независност од Британије, 47 одсто против, док је 20 одсто неодлучно.

Извор: ПОЛИТИКА

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *