Убиство опозиционог лидера Шокрија Белаида изазвало је жестоке протесте широм Туниса, у којима је јуче убијен један полицајац, а страхује се да овој земљи пријети грађански рат, пренијеле су агенције.
Социолог Салем Абијад каже да је то „политичко убиство права катастрофа“ за Тунис.
– То није само атентат, то је напад на Тунис. Ово насиље би могло да уведе земљу у грађански рат – оцјењује Салем.
– Један полицајац је убијен у сукобима припадника безбједносних снага и демонстраната у главном граду Туниса, који су избили послије убиства опозиционог лидера, саопштило је Министарство унутрашњих послова, пренијеле су агенције.
– Полицајац Лофти Алзар (46) преминуо је поподне, пошто је подлегао повредама врата, задобијеним од каменица бацаних током сукоба са групом демонстраната у центру Туниса – наводи се у саопштењу и додаје да су демонстранти покушали да пљачкају радње.
Демонстранти су јуче изашли на улице широм Туниса у знак протеста због убиства лидера туниске љевичарске опозиције Шокрија Белаида, на којег је у сриједу пуцано испред његове куће и чији блиски сарадници за тај злочин оптужују исламисте на власти.
Белаиду је у Тунису пуцано у главу и врат. На њега је из непосредне близине пуцао нападач који је потом побјегао на мотоциклу.
То је прво политичко убиство у Тунису од побуне у јануару 2011. године када је са власти свргнут предсједник Зине ел Абидин бен Али.
Белаид је био угледни борац за људска права и секуларни противник владе која је оформљена по одласку Бен Алија.
Туниски исламистички премијер Хамади Џебали је одмах осудио убиство опозиционог лидера, видећи у томе „терористички акт“, а и предсједник Монсеф Марзуки, који је у тренутку убиства био ван Туниса, али се у међувремену хитно вратио у земљу, осудио је овај инцидент као „огавно убиство“.
Коалиција опозиционих странака „Народни фронт“, чији је члан био и Белаид, позвала је становнике Туниса да ступе у национални штрајк као знак протеста због убиства.
Протести против владајуће исламистичке партије Енада избили су у више градова, међу којима су престоница Тунис, Мезуна, Гафса, Сиди-Бузид и други, а у њима су нападнуте и просторије Енаде.
Двије године пошто је туниски предсједник Зине ел Абидин бен Али побуном збачен са власти, чиме је отпочело „арапско прољеће“, у Тунису је протеклих мјесеци појачано социјално и политичко насиље, а опозиционе странке и синдикалци су оптуживали происламистичке милиције за организовање напада на опозиционаре или њихове просторије.
Испред Министарства унутрашњих послова у туниској престоници дошло је до сукоба између полиције и неколико хиљада демонстраната, при чему су демонстранти гађали каменицама и боцама полицајце, који су узвраћали сузавцем и жестоким ударцима пендрецима у покушају да растјерају руљу.
Тражећи оставку владе коју предводе исламисти, демонстранти су узвикивали: „Срамота, срамота, Шокри је мртав“, „А где је влада?“ и „Влада треба да оде“. „Народ жели да режим падне“, скандирале су стотине демонстраната које су се, истовремено, окупиле око возила хитне помоћи у којем се налазило Белаидово тијело.
Прелазна влада
Премијер Туниса Хамади Џебали рекао је јуче да ће формирати непристрасну владу, сачињену од технократа, који ће водити ту земљу до избора. Џебалијева изјава је објављена након што је убијен водећи опозициони политичар Чокри Белаид, што је изазвало протесте у неколико већих градова у Тунису.