Свијет

Гужва у Средоземљу: Пет ваневропских сила јача своју поморску присутност

guzva-u-sredozemlju-pet-izvaneuropskih-sila-jaca-svoju-pomorsku-prisutnost_919_3862

Недавно је Петер Апс, новинар Ројтерса, написао одличан осврт на дизање америчке, руске и кинеске поморске присутности у Средоземном мору. Иако је Апсов чланак веома информативан по питању јачања присуства поменутих морнарица, осим њих још Индија и Иран исказују амбиције и јачају своју присутност у Средоземном мору.

Оно што Апс добро примећује, Средоземље више није стратешка позадина, јачање присутности морнарица оних земаља које нису чланице НАТО пакта, поново чини Средоземље морем у ком се нешто догађа, дакле морем којим плове ратне морнарице различитих сила. Николас Гвосдев, професор студија за националну безбедност са америчког поморског колеџа у Роуд Ајланду каже: “Изгледа да је преурањена претпоставка да ће Средоземље постати чисто Западна сфера утицаја.”

Ако погледамо политичку ситуацију на Средоземљу, видимо да су средоземне земље Европе снажно погођене дужничком кризом (Шпанија, Италија, Грчка), средоземне земље Африке углавном јачањем политичког исламизма који је изазвао политичке промене (Либија, Тунис, Египат), док се у азијском делу средоземља Сирија успешно одупире том тренду, а Израел и Либан традиционално чине појас у ком влада нестабилност.

Осим тога, осетно је јачање Турске у региону. Но, овде ћемо се више усмерити на ситуацију у самом Средоземљу, дакле на море, а не на копно које га окружује.

Kineska-flota2

Јачање кинеске поморске присутности у Средоземљу
У 2002. години кинески разарач Кингдао пристао је у Египту, Турској, Украјини, Грчкој и Португалу на свом једногодишњем путовању око света. У последњих неколико година кинеска ратна морнарица послала је неколико експедиција кроз Суецки канал чиме је подигла ниво своје присутности у Средоземљу. Уз посете Латинској Америци, то су биле најдаље мисије што их је кинеска ратна морнарица предузимала.

Пре две године, почетком сукоба у Либији, брод кинеске ратне морнарице упловио је у Средоземље како би пружио заштиту у евакуацији кинеских држављана из Либије. Либијску мисију је амерички поморски експерт за Кину, Андреј Ериксон, описао као најновију иницијативу која је део већег повећања кинеске моћи, присутности и утицаја у свету. Ериксон је рекао да мисија поставља пример за будуће операције у прекоморским областима где би кинески животи или имовина могли били угрожени.

Кинеска фирма Cosco Pacific, која је подружница истоимене компаније у државном власништву, држи власнички удео у контејнерским терминалима у Порт Саиду, Напуљу и Пиреју. У 2010. години, пета кинеска оперативна група, која је била у анти-пиратској мисији у Аденском заливу, завршила је мисију посетама Египту, Италији и Грчкој. Како расте удео кинеске имовине у Средоземљу тако расте и присуство њихове ратне морнарице.

Кинеска ратна морнарица посетила је управо оне земље у којима Cosco Pacific има имовину. Једино што су посетили Таранто а не Напуљ, пошто је у Напуљу седиште америчке Шесте флоте. Као што је Апс споменуо “Неки европски и амерички безбедносни аналитичари остају нервозни што се тиче кинеске експанзије – посебно у Напуљу, где терминал у кинеском власништву директно гледа на НАТО-ву главну медитеранску поморску базу.” Но, не ради се о војној бази НАТО пакта, већ тачније о америчкој поморској бази у Италији.

Џонатан Холслаг, научни новак с Бриселског института савремених кинеских студија објавио је кратак осврт ког је пренео кинески Глобал Тајмс. Холслаг пише: “… Кина сматра Средоземље оним подручјем где жели да њена морнарица буде присутна.” Он сматра да је боље да се земље око Средоземља навикну на кинеску поморску присутност, него да се због тога узбуђују касније.

raketni-stit-1

Амерички противракетни штит
У 2011. години, адмирал Gary Roughead, тада командант поморских операција, рекао је поморским официрима да се Сједињене Америчке Државе треба вратити на Средоземље. Након завршетка Хладног рата и сукоба у Југославији, САД је запоставио присутност у Средоземљу те се фокусирао на Ирак, Авганистан и провоцирање Ирана. Но прошле године, Американци су отворили поморску базу Рота у Шпанији која је угостила четири америчка разарача опремљена Aegis системом те 1400 америчких оператера; све то у склопу антиракетног штита.

Roughead је навео да је највећи захтев који америчка морнарица мора испунити балистичко-протуракетна одбрана. “Било да је то у западном Пацифику, Арапском заливу – сада смо почели слати бродове натраг у Средоземље. И то се неће променити.”

ruska-flota

Руске војне вежбе
У септембру 2008. Русија је саопштила да је у преговорима са Сиријом око претварања луке Тартус у сталну базу за руске ратне бродове у Средоземљу. Истог тог септембра 2008. у Тартус је пристало 10 руских ратних бродова. Од 2008. године пристајање руских бродова у Тартус постала је уобичајена пракса.

Иако се због сукоба у Сирији претпостављало да ће Руси напустити базу, Русија не планира напуштање Тартус. “Ми требамо ову базу, она функционише и наставиће да функционише и даље” – рекао је по питању Тартус руски вицеадмирал Виктор Ћирков. Исто тако, бази Тартус потребна је модернизација да она постане поморска база у пуном смислу те речи, пошто је Тартус тренутно више пристајалиште но поморска база.

Русија протеклих неколико година редовно одржава поморске вјежбе у Средоземљу. Управо пре неколико дана завршила је највећа руска поморска вежба у протеклих неколико деценија. Вежба је укључивала поморске снаге из три руске флоте (Црноморске, Балтичке и Северне) које су се састале у источном Медитерану где су одржале преко 60 вежби укључујући мисије анти-подморничког ратовања, те увежбавање ракетне и артиљеријске паљбе. Маневри су били пропраћени стратешким бомбардерима, тактичким ваздухопловима и јединицама противваздушне одбране. Поставља се питање који је руски циљ у Средоземљу?

Показивање свету да је Русија сила, потпора Асаду, одвраћање Турске и других од непромишљених акција, јачање присутности јер Америка јача своју, навикнути источни Медитеран на руске бродове? Вероватно од свега помало.

Indijska-ratna-mornarica1332850755_371

Индијска политика поморске дипломатије
Индијска морнарица је у Средоземљу много присутнија него кинеска, но то не подиже толику помпу. Током сукоба између Израела и Либана 2006. године индијска морнарица је ушла у Средоземље и евакуисала 2280 људи из Либана, углавном својих држављана, који су били угрожени сукобом.

Као део индијске политике поморске дипломатије индијска морнарица је исте године посетила Александрију (Египат), Хаифу (Израел), Пиреј (Грчка), Измир (Турска) и Триполи (Либија).

Индијска Западна флота често плови Средоземљем, а 2009. године први је пута имала вежбу у Атлантику где је учествовала у ратним играма заједно са француском, британском, руском и немачком морнарицом. Операцију евакуације сопствених грађана индијска морнарица је поновила 2011. године у Либији. Прошле године индијска морнарица је одржала поморску вежбу заједно с египатском морнарицом код Александрије, након тога посјетила је Шпанију, да би напослетку учествовала у поморској вежби Варуна заједно с француском морнарицом. Осим споменутих локација индијска је Западна флота прошле године посетила и Израел. Као што је видљиво, индијска Западна флота је веома активна и чест је гост у Средоземљу.

iranska-fregata-a

Иранци у Средоземљу
Низ година ирански бродови оперисали су искључиво у Персијском заливу. Нова стратегија развоја резултирала је слањем иранске морнарице у друга мора укључујући Омански залив, Црвено море, Индијски океан и Средоземно море. Иранска морнарица у будућности планира да прошири свој делокруг на Атлантски океан и на југ до Јужног пола.

Морнарица Исламске републике Иран од 2011. године извела је двије мисије у Средоземљу. Два пута иранска је морнарица пристала у Сирији, што су у Израелу протумачили као провокацију. Слање бродова у Средоземље показује иранским савезницима у региону иранску непоколебљивост у циљу да буде стожерна исламска земља која се не плаши претњи Израела и САД-а.

У исто време иранска присутност у Средоземљу, колико год иранске поморске снаге биле мале или слабе, присиљавају све оне који немају пријатељске односе с Ираном да буду на опрезу. Почетком ове године командант иранске морнарице, адмирал Хабиболлах Саиари, најавио је трећу мисију у Средоземље. Уз мисију у Средоземље, најавио је и иранску мисију која ће ићи до Малајског тјеснаца, уског грла између Малезије и Индонезије кроз које пролазе многе транспортне руте.

– Peter APPS- “China, Russia, U.S. raise Mediterranean naval focus” (http://www.reuters.com/article/2013/01/24/us-mediterranean-powers-idUSBRE90N0F920130124)

– Jonathan HOLSLAG – “Naval visits accustom Mediterranean to new role” (http://www.globaltimes.cn/content/724645.shtml)

– Christopher BODEEN – “China sends navy ship to protect Libya evacuees” (http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2011/02/25/AR2011022500465.html)

– The International Institute for Strategic Studies – “China’s three-point naval strategy” (http://www.iiss.org/publications/strategic-comments/past-issues/volume-16-2010/october/chinas-three-point-naval-strategy/)

– China.org – “Chinese naval warships welcomed in Italy” (http://www.china.org.cn/world/2010-08/03/content_20630114.htm)

– Sam FELLMAN- “Roughead: 2 carriers required in 5th Fleet” (http://www.navytimes.com/news/2011/03/navy-2-carrier-requirement-for5th-fleet_030111w/)

– Alen HORVAT – “Budućnost proturaketnog štita u Europi” (http://www.advance.hr/vijesti/analiza-buducnost-americkog-proturaketnog-stita-u-europi/)

– PRESS TV – “Russia starts major naval drills in Mediterranean Sea amid Syria crisis” (http://www.presstv.ir/detail/2013/01/20/284563/russia-starts-largest-drills-near-syria/)

– UPI.com – “Sources: Russian warships in Syrian port” (http://www.upi.com/Top_News/2008/09/19/
Sources_Russian_warships_in_Syrian_port/UPI-23521221842003/)

– RUSSIA TODAY- “Russia plans to keep Syrian base – Navy Chief” (http://rt.com/politics/russia-plans-syrian-base-670/)

– Christopher HARMER- “RUSSIAN NAVAL BASE TARTUS” (http://www.understandingwar.org/sites/default/files/
Backgrounder_Russian_NavalBaseTartus.pdf)

– RIA NOVOSTI- “Russia ‘Flexes Muscles’ in Mediterranean Amid Syrian Crisis” (http://en.rian.ru/military_news/20130120/178894932.html)

– OUTLOOK INDIA – “Indian Navy Expanding Presence in Indian Ocean” (http://news.outlookindia.com/items.aspx?artid=765576)

– DOMAIN-B – “Indian Navy flotilla to conduct war games in the Atlantic news” (http://www.domain-b.com/defence/general/20090602_indian_navy.html)

– INDIA DEFENCE – “Indian Navy surveillance spots Chinese submarines in the Mediterranean” (http://www.india-defence.com/reports/2155)

– BRAHMAND.com- “India, Egypt to carry out naval exercise”
(http://brahmand.com/news/India-Egypt-to-carry-out-naval-exercise/9741/1/10.html)

– DEFENCE UPDATE – “Indian Navy Warships Conclude Israeli Visit” (http://defense-update.com/20120807_indian-navy-warships-conclude-israeli-visit.html)

– French Embassy in New Delhi – “An Indian Summer on the French Riviera” (http://ambafrance-in.org/New-article,10450)

– THE DAILY STAR Lebanon – “Iran navy plans fresh Mediterranean mission: media” (http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2013/Jan-17/202675-iran-navy-plans-fresh-mediterranean-mission-media.ashx#axzz2JqfX4AFm)

– Dr. Shaul SHAY – “Iran’s New Strategic Horizons at Sea” (http://www.biu.ac.il/SOC/besa/docs/perspectives175.pdf)

– RUSSIA TODAY- “Iran Navy announces plans to expand to South Pole” (http://rt.com/news/iran-navy-south-pole-717/)

– Patrick GOODENOUGH- “Iran Pledges to Deploy Warships in the Atlantic” (http://cnsnews.com/news/article/iran-pledges-deploy-warships-atlantic)

(Адванце)

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *