ОБЕЋАЛА ДА ЋЕ БЕРЛИН ДАТИ ГАРАНЦИЈЕ ЗА ПОЛА МИЛИЈАРДЕ ЕВРА ЗА ПОМОЋ ЕКОНОМИЈИ ИСТОКА УКРАЈИНЕ
- Заложила се за федерализацију Украјине под другим називом, рекавши: „Оно што се у Немачкој подразумева под федерацијом, у Украјини се назива децентрализацијом. То жели и председник Порошенко. То је важан корак да би рускојезично становништво могло да осети своју припадност Украјини”
- ЕВО ШАНСЕ ЗА ВУЧИЋА: „Признање присаједињења Крима Русији могло би да буде опасно за Европу. Ако то признамо – тада се такве ствари могу догађати у целој Европи. Зато је важно да међународна заједница призна границе које су успостављене после Другог светског рата”
НЕМАЧКА канцеларка Ангела Меркел обећала је по доласку у Кијев финансијску помоћ Украјини. При том је нагласила: нове санкције против Русије су могуће, али тренутно нису у разматрању. Сасвим конкретно, указала је: санкције против Русије нису основно питање, али додатне могу да буду уведене ако се ситуација у Украјини још погорша.
Домаћин, Петар Порошенко, назвао је Меркелову «добрим пријатељем и адвокатом Украјине», а она је објавила да ће се у фонду помоћи економији истока Украјине наћи пола милијарде евра. Берлин ће, како је најављено, дати гаранције за кредит у том износу и за 25 милиона евра помоћи избеглицама.
Порошенко је ово назвао „планом Ангеле Меркел” и открио да је са немачком канцеларком током протекла два месеца рауговарао 20 пута и нагласио да је то „помогло Украјини да заштити своје интересе”.
Сама Меркелова је нагласила да је Порошенку рекла да истоку Украјине потребан мир и да је статус руског језика „проблем идентитета”. Па додала да за Порошенка нису проблем ни статус руског ни идентитет оних који говоре руски, па подвукла: „Прво треба успоставити мир. А за то је неопходно затварање државне границе – како кроз њу не пролазило оружје. Територијална целовитост и процват Украјине важан су циљ наше политике”.
Подвукавши да је Немачка добро научила своју историју и да више не жели да ствара никакве проблеме у Европи, истакла је:
„Оно што се у Немачкој подразумева под федерацијом, у Украјини се назива децентрализацијом. То жели и председник Порошенко. То је важан корак да би рускојезично становништво могло да осети своју припадност Украјини”.
Једнаку пажњу изазвале су у Кијеву ове њене речи: „Признање присаједињења Крима Русији могло би да буде опасно за Европу. То је нарушило територијалну целовитост Европе. Ако то признамо – тада се такве ствари могу догађати у целој Европи. У свакој европској земљи могу да буду оспорене одређене области, а то ће довести у питање мирни суживот у Европи. Зато је важно да међународна заједница призна границе које су успостављене после Другог светског рата”.
Извор: Факти.рс