Вијести, Технологија и Наука

Пред стартом атомска електранаса реактором на брзе неутроне

ВЕОМА МАЛИ БРОЈ ЗЕМАЉА РАСПОЛАЖЕ „БРЗИМ РЕАКТОРИМА”, А РУСИЈА ЈЕ СВЕТСКИ ЛИДЕР У ТОЈ ОБЛАСТИ

         КОНТРОЛИСАНА ланчана атомска реакција биће реализована у новом, четвртом електроблоку Белојарске атомске електране у реактору за брзе неутроне БН-800 који треба да буде прототип индустријског реактора за атомску енергију будућности.

         Белојарска атомска електрана налази се у Свердловској области на Уралу – 45 километара од Јекатаримбурга. Она је јединствена у Русији по томе што има различите врсте енергетских блокова. Укупна количина електричне енергије коју производи ова нулеарка износи око 10 одсто од укупног обима електричне енергије Свердловског енергетског система.

         Како је раније саопштио заменик генералног директора државне корпорације Росатом Александар Локшин, припреме за контролисану ланчану реакцију почели су у четвртак. Према његовим речима, 29. Јуна реактор треба да буде уведен у фазу у којој се контролисана реакција одвија стационарно са сталним убрзавањем.

         „То је моменат од ког реактор почиње да живи” – објаснио је новинарима заменик шефа Росатома.

         Почетак контролисане атомске реакције најодговорнија је фаза у припреми новог енергетског блока нуклеарки за експлоатацију, а још 21. јуна завршено је убацивање горива у БН-800 у обиму који је неопходан за почетак реакције.

         БН-800 (значи „брзи натријумски” који је снаге 880 мегавата) — реактор на брзим неутронима са течним металним термички носивим натријумом.

         Електро-блокови са реакторима на брзе неутроне треба да суштински прошире енергетску базу атомске енергетике и минимизују радиоактивни отпад на рачун организовања затвoреног нуклеарно-енергетског циклуса.

Пред стартом атомска електранаса реактором на брзе неутроне

Пред стартом атомска електранаса реактором на брзе неутроне

Веома мали број земаља располаже технологијама „брзих” реактора, а Русија је светски лидер у тој области. БН-800 омогућиће да се обаве истраживања која су неопходна за моделирање развоја атомске енергетике, истакао је Локшин.

Пуштање у рад четвртог енергоблока (почетак производње струје) очекује се у октобру ове године, док се индустријска експлоатација планира за 2015. годину.

Извор: Факти.рс

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *