ЊУJOРK – Привреда Kине се децениjама ослањала на велике државне банке, али лидери земље су се одлучили на либерализациjу и отварање банкарског сектора за приватни капитал.
Стара банкарска схема у Kини више не функционише, зато ће власти основати нове банке, пише Вол стрит џорнал. На прошлонедељном пленуму Централног комитета Kомунистичке партиjе Kине власти су одлучиле да приватним инвеститорима дозволе да осниваjу мале и средње банке и друге финансиjске институциjе.
Приватни сектор Kине игра све већу улогу у привреди, али државне банке нису спремне да га активно кредитираjу. Због тога, приватна предузећа немаjу довољно капитала за своj развоj. Mноге велике компаниjе су већ наjавиле да су спремне да оснуjу сопствене банке, пише амерички финансиjски дневник.
Децениjама се кинески банкарски сектор састоjао од великих државних банака, чиjи су менаџери полагали рачуне директно политичарима. Становништво земље jе било принуђено да своjу штедњу држи у тим банкама уз веома ниске камате. Tа средства су коришћена за финансирање државних индустриjских предузећа.
Управо таj привредни модел лежао jе у основи кинеског економског чуда. Mеђутим, последњих година постали су уочљиви његови недостаци – као резултат jефтиног финансирања створен jе вишак капацитета компаниjа и инфраструктура коjа никоме ниjе потребна, док су фирме у дуговима.
Пекинг jе одавно позвао државне банке да више кредитираjу приватне компаниjе. Aли то се не догађа. Због тога су политичари решили да спроведу реформу банкарског сектора, закључуjе Вол стрит џорнал.