У Београду је у дводневној посети боравио министар одбране Руске Федерације Сергеј Шојгу, где се састао са целокупним српским државним врхом, а најзначајнији резултат његове посете је било потписивање Споразума о стратешко-одбрамбеном нивоу сарадње.
Тај војни споразум представља логичан наставак стратешког партнерства две земље и он је кровни уговор на основу кога ће бити договарани сви остали војни споразуми, а први његови резултати ће бити видљиви кроз војну сарадњу у области ваздухопловства, противваздушне одбране и копнене војске.
Иначе, то је била била прва посета једног руског министра одбране Србији за последњих 14 година, а започела је прекјуче сусретом Шојгуа са премијером Дачићем. Њих двојица су том приликом оценили да су односи Србије и Русије најбољи у последњих неколико деценија, а још је саопштено да министарства одбране две пријатељске државе треба да унапреде сарадњу у области војних индустрија, обуке и специјализације кадрова и модрнизације опреме. Такође, још један резултат њиховог разговора је био договор да следеће године две земље заједнички обележе 70 година ослобођења Београда, што сасвим сигурно обећава врло свечано подсећање на тај историјски датум.
Затим је јуче уследио најважнији догађај, а то је било потписивање поменутог стратешког Споразума између Србије и Русије у области војне сарадње, ког су оверили двојица министара одбране, Шојгу и Родић. Том приликом је Родић нагласио, како је рекао, да «потписивање Споразума води ка заједничком циљу, одсносно очувању мира у свету, а када је реч о Војсци Србије, то подразумева подизање њене оперативности, функционалности, флексибилности, мобилности и респектабилности».
Српски министар одбране је још казао да ће након потписавања овог Споразума, касније бити речи о још три споразума, а пре свега о војно-техничкој сарадњи.
Са своје стране, Сергеј Шојгу је рекао да се разговарало о школовању српских официра у руским војним школама, о заједничким вежбама противваздушне одбране, те о већој сарадњи Генералштаба две државе, а није пропустио да примети да је у протеклим годинама сарадња у области одбране била, како се дословно изразио – «на непристојно ниском нивоу».
У следећем разговору који је Сергеј Шојгу имао са потпредседником Владе Србије Александром Вучићем, постигнут је договор о сарадњи у модернизацији Војске Србије. Незванично се могло сазнати и да је током разговора са Вучићем, руски министар одбране поставио питање – «Какве су намере Београда према НАТО савезу?», на шта му је Вучић одговорио да ће Србија остати војно неутрална земља. Потом је Шојгу приметио да је на пример и у Грчкој, исто као и у Србији, већина становништва против НАТО, али је та земља ипак постала чланица атлантског савеза. На такву констатацију му је Вучић дао чврста уверавања да ће се политичко руководство Србије и даље придржавати војне неутралности, што значи да неће ступити ни у НАТО, али ни у ОДКБ чију окосницу чини Русија.
Овакво интересовање руског министра одбране за српски став према НАТО пакту је сасвим разумљив ако се узме у обзир да је недавно Сергеј Шојгу изјавио да највећу претњу за Русију, поред тероризма – представља ширење НАТО према руским границама, као и примање нових чланица у ту западну војну алијансу.
Напослетку, руског министра одбране је примио и председник Николић, који му је након уручивања високог одликовања, поручио да су Србија и Русија увек биле на истој страни и да ће тако бити и убудуће. Осим тога, Николић је још дословно рекао да су «наша оружја увек дејствовала заједно», а ако је судити по управо потписаном Споразуму о стратешкој сарадњи у области одбране, онда се чини да заисте постоје претпоставке да руско и српско оружје и даљу остану на истој страни. Барем се у прошлости показало да је то добитна комбинација.