Либан – Катастрофа са избеглицама из Сирије поприма нове ужасавајуће димензије, пише магазин Шпигел – због беде и сиромаштва, избеглице у Либану су принуђене да продају своје органе илегалним трговцима.
Магазин се позива на податке из кругова самих трговаца органима према којима је актуелна цена једног бубрега 7000 долара. Избеглице су толико очајне да је дошло до праве навале оних који су вољни да дају свој орган. То је већ довело до пада цена бубрега на тржишту којим су до сада као илегални донатори доминирали Палестинци. Већину купаца, који за један бубрег тренутно плаћају између 12.000 и 15.000 долара, потиче из земаља Персијског залива, али и из САД и Европе, пише Шпигел.
Магазин даље наводи да Либан пружа идеалне услове за међународну трговину органима. Више од 800.000 сиријских избеглица, међу којима многи немају ни пребијене паре, ту је окружено потенцијалним и делом веома богатим купцима. Важно је и то што трговци органима не морају да се прибојавају државне контроле. Шпигел цитира Лика Ноела, стручњака Светске здравствене организације за трансплантацију органа, који каже да управо та комбинација доводи до цветања трговине органима, те да се органи ваде у илегалним клиникама.
Сматра се да би недозвољена трговина органима наредних месеци могла да поприми још веће размере, јер се број избеглица које из Сирије прелазе у суседне земље стално повећава. Према подацима УНХЦР, тренутно се у Либану, Јордану и Турској налази око два милиона сиријских избеглица. Тај број би, према проценама Високог комесаријата УН, до краја ове године могао да се повећа на три и по милиона. До сада је 50.000 избеглица поднело захтеве за пријем у европске земље, највећи број њих жели у Немачку и Шведску. Земље које граниче са Сиријом су од међународне заједнице затражиле већу помоћ.
У међувремену је либанска телевизија Ал мајадин јавила да су у трговину органима из Сирије умешани грађани САД, Француске и Турске. Према извештају ове телевизије, трговци органима су посебно активни на северу Сирије, где се користе органи мртвих, али и живих људи (рањеника); њихови органи се транспортују у Турску. „Глас Русије“, позивајући се на раније извештаје Ал мајадина, преноси да су „терористи који су убијали цивиле у Сирији добијали велике суме новца за сваки леш или рањену особу коју су могли да прошверцују из земље“.
Аустријски дневник Ди пресе пише да би очајна ситуација у којој се налазе избеглице пре свега могла да уништи живот многе деце. УНИЦЕФ је ту децу пре неколико дана већ назвао „изгубљеном генерацијом.“
„Уместо становништва које би могло да помогне у обнови земље, биће то становништво које је одрасло усред насиља, сукоба и мржње“, цитира Ди пресе извршне директорке УНИЦЕФ-а Јоке Брант.
Њена организација је недавно покренула програм који би деци сиријских избеглица у суседним земљама требало да омогући стицање школског образовања. Директор подорганизације Дечијег фонда уједињених нација Тед Хаибан рекао је да су Либан, Јордан и Турска, када је реч о пријему избеглих, били „екстремно великодушни“ и да су омогућили сиријској деци приступ у своје школе.