БEOГРAД – Извршном директору Jужног тока кроз Србиjу Душану Баjатовићу уручена jе данас локациjска дозвола за изградњу. Баjатовић каже да jе све спремно за почетак радова на гасоводу и да ће траjати око две године. Вредност проjекта jе, према наjновиjим проценама, милиjарду и 925 милиона евра.
Локациjска дозвола за изградњу тог великог инфраструктурног проjекта уручена jе Баjатовићу у присуству министра природних ресусра, рударства и просторног планирања, Mилана Бачевића, и министра регионалног развоjа и локалне самоуправе, Игора Mировића.
Све jе спремно за почетак изградње Jужног тока у Србиjи 24. новембра, потврдили су министри и Баjатовић за Танјуг. Илић jе рекао да ће грађевинска дозвола бити издата сутра и то за прву фазу извођачких радова, за први лот, као и да радови на Jужном току могу одмах да почну.
Oн jе поручио да ће Mинистарство грађевине пратити радове и у складу са том динамиком издавати грађевинске дозволе за остале фазе изградање гасовода.
Баjатовић jе наjавио да ће 24. новембра бити потписана три важна споразума за Jужни ток, као и да ће „Гаспром експорт“ закупити 100 одсто капацитета овог гасовода на 25 година, што jе потпуна гаранциjа да Србиjа нема никаквог ризика у том проjекту. Према његовим речима, биће потписани уговори о транспорту, финансирању и проглашњу тог гасовода за проjекат од националног интереса.
Mинистар Бачевић jе истакао да jе издавањем локациjске дозволе обjављен званичан почетак реализациjе тог важног проjекта, коjи jе последњих 10 година био предмет различитих политичких расправа. Oва влада jе показала да за релативно кратко време може да припреми потребну документарциjу за проjекте, поручио jе Бачевић.
Mинистарство регионалног развоjа и локалне самоуправе ће, како jе казао ресорни министар Mировић, са представницима општина пружити сву помоћ изградњи Jужног тока, а посебно код експроприjациjе земљишта.
Баjатовић jе раниjе данас изjавио да jе све спремно за почетак радова на том гасоводу, коjи ће се градити око две године и да jе вредност тог проjекта, према наjновиjим проценама, милиjарду и 925 милиона евра. Oн jе рекао да jе преостало да се распише тендер и да буде изабран извођач, за шта су остале само две или три седмице времена.
Баjатовић jе наjавио да ће конкурс за извођача радова бити расписан чим буде готов тендер, „што пре то боље“, односно до половине децембра.
„Завршен jе идеjни проjекат, сутра или прекосутра биће завршена ревизиjа главног проjекта“, рекао jе Баjатовић коjи очекуjе да ће данас бити добиjена локациjска дозвола, а вероватно у петак и грађевинска дозвола за почетак радова.
Oн jе истакао да jе технички део тендера завршен и да ће ускоро бити готов и општи део тендера, а да ће се настоjати да буду ангажоване српске и руске фирме. Баjатовић jе наjавио ангажовање домаћих фирми на градњи приступних путева, енергетског снабдевања, кракова према Хрватскоj и БиХ, да ће по jедном градилишту бити ангажовано око 4.000 људи, као и учешће руских и западних банака у финансирању.
Jужни ток jе jедна jе од наjвредниjих инвестициjа у Србиjи у последњих неколико децениjа и, како jе раниjе данас наjавио Баjатовић, изградња гасовода ће траjати око две године, а вредност тог проjекта, према наjновиjим проценама, jе 1,925 милиjарди евра. Преостало jе jош да се распише тендер и да буде изабран извођач, за шта су остале само две или три седмице.
Свечани почетак радова на Jужном току у Србиjи наjављен jе код села Kовиља у Воjводини, а у фебруару би требало да крену и остали радови на терену.
Деоница Jужног тока кроз Србиjу, дуга jе 421 километара и на његовоj изградњи биће директно ангажовано око 25.000 људи, а посредно око 100.000 хиљада радника из српских грађевинских компаниjа, произвођача опреме и предузећа из услужних делатности.
Захваљуjући том проjекту, Србиjа ће постати регионално енергетско чвориште, биће енергетски безбедна, имаће могућност да гради електране на гас, а очекуjе се и годишњи приход од неколико стотина милиона евра од транзитних такси, jер jе реч о магистралном гасоводу кроз нашу земљу. Улаз Jужног тока из Бугарске у Србиjу биће код Заjечара, а излаз код Суботице, уз два планирана одвоjка ка Хрватскоj и Републици Српскоj, а разматра се и могућност да jедан крак гасовода иде ка Mакедониjи и Kосову и Mетохиjи.
Изградњу Jужног тока кроз Србиjу ће реализовати заjедничко предузеће „Jужни ток Србиjа“, у коjем Србиjагас има 49 одсто, а руски Гаспром 51 одсто власништва. За таj гасовод припремљен jе и просторни план подручjа посебне намене, а Србиjа jе усвоjила и посебан закон о Jужном току, коjи ће допринети убрзању експроприjациjе земљишта на траси гасовода кроз Србиjу.
Наjављено jе да ће за Jужни ток кроз Србиjу у 2014. години бити на располагању 500 милиона евра. Пуштање у рад гасовода, за коjи се изjаснило 73 одсто грађана Србиjе, планирано jе до краjа 2015. године.