Деца једу виршле пуне отпадака!
Деца у Србији једу виршле и пљескавице које садрже све, само не квалитетно месо, тврде за „Ало!“ ветеринари и стручњаци за технологију намирница. Овим тврдњама иде у прилог и податак из Управе за царину, по којем су потрошачи у Србији прошле године појели чак 7.170 тона меса најгоре категорије.
У виршле се додају дробљена шија, леђа, тртица и кости и кожа од пилића који су пуни антибиотика, хормона, тешких метала и бактерија
Према речима стручњака, анализе на терену, али и ниска цена кобасица, паризера, производа од млевеног меса и виршли потврђује да произвођачи све више користе МОМ (механички откоштено месо) који садржи огромне количине масти, хормона, антибиотика, али и амонијака.
Једемо све више отпадака
Према подацима Управе царина, Србија сваке године повећава увоз механички откоштаног меса, па је тако за првих шест месеци 2013. године увезла меса у вредности од 13,5 милиона евра, што је за трећину више него у 2012. и двоструко више него у 2011. години.
– У виршлама, али и замрзнутим прерађевинама од пилетине и популарним дечјим крокетима од пилећег белог меса, најмање има меса – истиче Миодраг Стојчевић, доктор ветеринарских наука и бивши начелник ветеринарске инспекције, додајући да се у једну виршлу или паризер убацују отпаци од стотина пилића.
Како истиче, у виршле се додају дробљена шија, леђа, тртица и кости и кожа од пилића који су пуни антибиотика, хормона, тешких метала и бактерија.
– Када сам био начелник, заједно са професором Миланом Балтићем забранио сам увоз МОМ-а и његово коришћење у прерађевинама. Међутим, после 2002. власти су измениле правилнике, а сав отпад из Европе стигао је код нас – наглашава Стојчевић.