У БиХ се грозничаво траже докази за постојање историјских основа за „босански језик“, а у Хрватској се протестима против ћирилице заправо утјерује страх преосталим Србима да бјеже – речено је на научном скупу Српске академије наука и уметности.
На научном скупу „Српски језик и актуелна питања језичке политике“ бројни академици, лингвисти и универзитетски професори су говорили о српском језику у образовању, у медијима, о стандардизацији српског језика, као и употреби и статусу српског језика у Републици Српској, Црној Гори и дијаспори.
Академик Слободан Реметић прочитао је писмо предсједника Академије наука и умјетности Републике Српске Рајка Кузмановића.
У писму је упозорено на примјену двоструких аршина у БиХ, чиме је српски језик у Републици Српској додатно угрожен, те да је веома важно одржати језички и национални идентитет.
Реметић је рекао да се језичка политика у БиХ послије Другог свјетског рата заснива на фалсификовању историјских чињеница, те атаковању на туђе и „изопштавањем Шантића, Кочића, Дучића“.
„Добра вакта ко образа нема!“, објаснио је народном пословицом Реметић стање у језичкој култури и понашање лингвиста у БиХ, те напоменуо да је историја према Србима била немилосрдна.
Реметић је подсјетио да, осим културних обавеза као једног народа, Републику Српску на очување српског језика обавезује и Споразум о специјалним и паралелним везама са Србијом.
Предсједник Матице српске Драган Станић рекао је да језичка политика не смије бити „србијанска, него свесрпска“, те да је потребно што прије штампати рјечник Матице српске на ијекавском изговору.
Он је додао да је предсједник Републике Српске Милорад Додик обећао да ће подржати овај пројекат Матице српске, јер је ријеч о „човјеку који је одавно увидио значај језичког идентитета“.
Станић је упозорио да морају постојати оквири за консензус „шта је српски народ и који је његов идентитет“, те нагласио да је проблематично то што поједини лингвисти приписују латиницу искључиво хрватској култури, а она је повремено служила и као српско писмо.
Професор Филозофског факултета у Новом Саду Мато Пижурица упозорио је да се у Вуковару протестима против ћирилице заправо утјерује страх преосталим Србима да бјеже, те упозорио да у Србији називи улица и јавних установа треба да буду писани ћирилицом.
Учесници скупа поручили су да је неопходан консензус унутар политичке и државне заједнице, као и да морају постојати санкције за оне који не поштују језичку културу.
Скуп су организовали Одјељење језика и књижевности САНУ, Одбор за стандардизацију српског језика, Институт за српски језик САНУ и Фонд „Ђорђе Зечевић“ за његовање и унапређивање ћирилице.
Скупу су присуствовали потпредсједник Самосталне демократске српске странке у Хрватској – филолог и професор лингвистике на Филозофском факултету у Загребу Милорад Пуповац, академик Иван Клајн, шеф катедре за српски језик Филолошког факултета у Београду Вељко Брборић, професор Филолошког факултета у Београду.
Нека у помоћ позову мог пријатеља можда ће им он дати неке смјернице да прије одгонетну постојању „босанско – бошњачког“језика. нараво он је издао и познате књиге, а разговор са њим се може погледати на:
http://www.youtube.com/watch?v=deAdtv64kEQ