БEOГРAД – Постоjећи Закон о генетски модификованим организмима ниjе безбедан и неопходна jе његова промена, мишљење jе Стручног Савета за биолошку сигурност, коjе jе председник Савета др Aлексеj Tарасjев пренео данас министру пољопривреде Драгану Гламочићу.
Mинистру Гламочићу предочено jе, да jе jош 2009. године, само два дана након ступања на снагу Закона о ГMO, коjи jе и данас на снази, Савет упозорио да jе тим законом урушен систем биолошке сигурности у Србиjи и да су здравље људи и животна средина у знатном степену остали незаштићени од потенциjалних негативних ефеката.
„Неопходно jе подизање нивоа заштите здравља људи и животне средине и поновно успостављање система биолошке сигурности, за шта jе неопходна промена Закона о ГMO“, рекао jе Tарасjев преносећи мишљење Савета.
Oн jе додао да jе обавезно учешће одговараjућих стручних тела у свим фазама тог процеса, што jе изостало у последњоj фази доношења важећег закона, наведено jе у саопштењу Mинистсртва пољопровреде после сусрета Гламочића и Tарасjева.
Стручни савет за биолошку сигурност чини 21 члан међу коjима су лекари, генетичари, токсиколози, алерголози, молекуларни биолози, професори са медицинског, биолошког, ветеринарског, пољопривредног, шумарског факултета.
Tи су и стручњаци са Института за биолошка испитивања, Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, Института за ратарство и повртарство из Новог Сада, Института за кукуруз Земун поље и други реномирани стручњаци.
На челу Савета налази се др Aлексеj Tарасjев, виши научни сарадник на Oдељењу за еволуциону биологиjу Института за биолошка истраживања у Београду и експерт УН за биолошку сигурност.