МИНИСТАР иностраних послова Русије Сергеј Лавров и државни секретар САД Џон Кери потписали су измене Споразума о националним центрима за смањење нуклеарне опасности.
Потписивање је одржано у оквиру самита Азијско-пацифичке економске сарадње на индонезијском острву Бали.
Споразум о оснивању Националних центара за смањење нуклеарне опасности потписан је 1987. године. У складу са тим документом потписаним између СССР (касније Русије) и САД, отворени су Национални центри за смањење нуклеарне опасности. Почетак рада тих центара поклопио се с реализацијом, крајем 1980-их – почетком 1990-их, споразума о контроли наоружања (Споразум између СССР и САД о смањењу и ограничењу стратешког офанзивног нуклеарног оружја, Споразум између СССР и САД о уништавању ракета средњег и малог домета).
Поменути центри Русије и САД су у функцији транспарентности и јачања поверења и постали су важан део механизма контроле наоружања и разоружања.
Лавров је истакао да ће последње изјаве Ирана о решавању питања иранског нуклеарног програма бити једна од тема преговора у Женеви. „Мислим да ће се то разматрати на састанку у Женеви следеће недеље, с чиме се Иран сложио“ – рекао је руски министар.
Претходно је министар иностраних послова Ирана Мухамед Џавад Зариф изјавио да западне земље треба да седну за преговарачки сто са новим предлогом за решавање питања иранског нуклеарног програма. Претходни предлози западних земаља упућени Ирану предвиђали су обогаћивање уранијума на нивоу до 20%, који је, по тврдњама Техерана, потребан за научно-истраживачке циљеве, као и прекид радова на обогаћивању у фабрици „Форд“.
Следећа преговарачка рунда „шесторке“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Француска, Кина и Немачка) с Ираном биће одржана у Женеви 15-16. октобра ове године.
Лавров и Кери су објавили да ће мировна конференција о сиријском конфликту „Женева 2“ бити одржана друге недеље новембра.