Вијести, Регион

Косовски избори, преко Брисела до Штрпца

030367

Брисел је брзо реаговао на нове тензије у односима Београда и Приштине. Дачић и Тачи добили су хитан позив од Ештонове да у понедјељак дођу у Брисел. Приштина је одмах ублажила реторику – нема забране посјета српским званичницима. САД без коментара.

Умјесто да у петак путује у Штрпце, премијер Србије Ивица Дачић ће у понедјељак у Брисел. Ванредни састанак са Хашимом Тачијем заказала је висока представница ЕУ Кетрин Ештон. Приштина ретерирала послије оштрих најава забране посјета српским званичницима.

Почетак изборне кампање на Косову је у сјенци проблема са локалним изборима. Најава приштинских власти да ће забранити улазак званичницима Србије – добија контрадикторна образложења. Једно је да се не забрањује улазак свима, већ да је то урађено само једном и то Ивици Дачићу. Друго, да та одлука и не постоји.

БРИСЕЛ: ХИТАН ПОЗИВ ДАЧИЋУ И ТАЧИЈУ

– Анализираће се напредак у спровођењу договора из дијалога уочи избора 3. новембра – рекла је Маја Коцијанчич, портпарол Кетрин Ештон.

Брисел је за сада без коментара на одлуке Приштине и реакције Београда. Поручују у контакту су са обје стране и прате догађаје.

– Србија ће знати које ће потезе вући и како да реагује и све ово ће знатно утицати на преговарачки процес Београда и Приштине у Бриселу – навео је Дачић.

Београд је хтио односе повјерења, а добио је питање регуларности избора – у Стразбуру констатује предсједник Томислав Николић, додајући да су власти Србије опредијељене за дијалог.

– Београд ће покушати у сарадњи са ЕУ да ову одлуку институција из Приштине промијени, а уколико не буде промијењана, онда ћемо разговарати да видимо да ли ми треба да учествујемо у нечему што би потпуно самостално спроводила администрација из Приштине и да ли можете да одржите изборе без икакве камапње – поручио је Николић.

Приштина је данас уверавала јавност да је одлука о забрани посјета српским званичницима током предизборне кампање коначна. Ипак, поподне косовска министарка за европске интеграције Вљора Читаку на Твитеру је објавила да је дошло до неспоразума.

„Дошло је до забуне. Нема забране за долазак српских званичника на Косово. Само Дачићу смо рекли НЕ. То је све“, навела је она.

О одлуци да се Дачићу забрани посјета Штрпцу, изјаснио се и косовски премијер Хашим Тачи који је рекао да се косовске институције самостално донијеле ту одлуку. „Ми смо радили и наставићемо да будемо обазриви према ЕУ и САД, тако да смо и у овим околностима кренули на веома обазрив начин“, рекао је Тачи.

Помоћник министра спољних послова Косова Петрит Селими рекао је да је случај да тај специфичан захтјев није потврђен од стране министарства правде.

Неки аналитичари са Косова не слаже се са одлуком матичне владе. „У времену кад су сви опредијељени за отвореност и интеграције, мислим да је нелогично забрањивати било шта, па и долазак или одлазак функционера“ рекао је аналитичар Бехљуј Бећај.

Из Приштине стижу и оптужбе на адресу министра Александра Вулина. Потпредсједник косовске скупштине тврди да је Вулин посљедњим изјавама испровоцирао Приштину да донесе одлуку о забрани. Вулин негира оптужбе и понавља да нема ничег спорног у његовом позиву да се гласа за листу „Српска“.

САД нису жељеле претјерано да коментаришу нове тензије на Косову, наводећи да Вашингтон очекује да обје стране да спроведу до сада постигнуте договоре.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *