Регион

Забрањен улаз америчким свињама

4h_50241253

Збогом, Америко! Може се десити да Русија од 4. фебруара обустави увоз говедине и свињетине из САД и Канаде. Узрок је то што фармери користе стимулатор раста – рактопамин. Забрана највероватније неће погодити потрошаче, надају се стручњаци. Да ли је тако?

Рактопамин је стероид, који убрзава раст мишићне масе. У фармакологији се не користи, али се активно примењује у пољопривреди као стимулатор раста код животиња. Стручњаци се различито односе према препарату. Део медицинара инсистира на томе да стероид, након што доспе у људски организам, може да изазове низ болести срца и крвних судова. Многе земље забрањују коришћење овог препарата. Крајем прошлог века забрани се придружила и Русија. О примени рактопамина у сточарству детаљније је говорио представник „Росељхознадзора“ Алексеј Алексејенко:

То је синтетичко фармаколошко средство, веома активно. Оно омогћава произвођачима свињетине да добију додатних 10% чистог профита. Од тога имају корист. За потрошача је ово прилично сумњива корист. Рактопамин је материја која има јак утицај на организам. У медицини се чешће примењују материје директно супротног дејства, посебно у кардиологији. Има основа за то да се придружимо мерама које су већ увеле друге земље, као што су Кина и блокови земаља као што је Европска унија.

Засад се евентуална забрана односи само на увоз хлађеног меса, а његов обим и није тако велик. Међутим, ако испоручиоци не поправе ситуацију, санкције ће се односити и на замрзнуто месо. А то је већ озбиљно. Како је саопштио руководилац извршног комитета Националне асоцијације за месо Сергеј Јушин – Канада је други, после Европске уније, испоручилац свињетине за Русију. Она испоручује 24%. САД је такође међу лидерима. С говедином је другачија слика. Бразил има водеће позиције – његов удео износи више од 40%. Велики испоручиоци су Парагвај и Уругвај, а удео САД и Канаде је мали. Сергеј Јушин тврди да се, уколико забрана и буде уведена, то неће одразити на руске потрошаче:

Ово ће се делимично одразити на цене наруџбина, али на цене везане за руског потрошача то ни на који начин неће утицати, зато што је понуда данас много већа од потражње. Цене свињетине на велико су у последња четири месеца у просеку пале од 20% до 30% по земљи. Што се тиче говедине, испоруке из Канаде су једноставно минималне, а испоруке из САД су негде на нивоу 7,5%. Зато то неће имати битног утицаја на наше тржиште.

Ако под санкције доспе говедина из Бразила – то ће представљати озбиљан проблем. Фармери ове земље такође користе рактопамин у производњи. И како истиче Сергеј Јушин, једноставно неће имати чиме да се замени бразилска говедина – уколико се забрана буде односила на њу. Ни Паргвај, ни Уругвај неће имати довољно ресурса. Истина, Алексеј Алексејенко се нада да до тога неће доћи – Бразилци су пре других узели у обзир на руске захтеве:

Бразилци су први реаговали на наш захтев. Сад ће сваку партију меса, која се буде испоручивала у Русију из Бразила, пратити два документа. Први је прилог уз ветеринарски сертификат, у којем ће бити наведено да је животиња одгојена без примене рактопамина. И други документ је резултат лабораторијског испитивања који ће потврђивати одсуство рактопамина у месу које долази на наше тржиште.

Северноамерички фармери још имају времена да се угледају на пример бразилских колега. Тим пре што, како истичу стручњаци, и САД и Канада испоручују месо без рактопамина земљама у којима је овај препарат забрањен. Сточари ће морати да мењају уговоре с испоручиоцима сточне хране и да их коригују. Међутим, руско тржиште је прилично добар залогај. Да га не би изгубили произвођачи говедине и свињетине ће се највероватније помирити с трошковима.

Коментариши чланак

Коментара