Србима треба показати која је цијена њихове агресије тиме што ћемо бомбардовати Бањалуку, истакла је Медлин Олбрајт, амбасадор САД у УН-у, у писму Сендију Бергеру, Клинтоновом савјетнику за безбједност, у документу од 14. априла 1993.
„Треба напасти српске стратешке мете, попут енергетских објеката, комуникација и инфраструктуре у градовима попут Бањалуке“, навела је Олбрајтова.
У овом документу разматране су евентуалне унилатералне и мултилатералне војне опције, а према мишљењу Олбрајтове, постојеће резолуције Савјета безбједности УН-а давале су простор за такву могућност.
План војне интервенције на Бањалуку и друге дијелове РС, као и Србије и Црне Горе, припремила је још администрација Џорџа Буша Старијег, проистиче из неколико докумената с почетка 1993. године, које је ЦИА објавила на свом интернет сајту.
Из ових докумената, такође, проистиче да је администрација Била Клинтона била колебљива и жељела одгађање употребе америчке војне силе, иако је подржавала Бошњаке. Ови документи, у суштини, бацају ново свјетло на америчку политику према БиХ у том периоду, јер се до сада углавном сматрало да је Буш био суздржан према БиХ, а да су Клинтонови „јастребови“ гурали идеју војне интервенције.
Иако је доста највиших чланова Клинтонове администрације, предвођених Медлин Олбрајт, тадашњим амбасадором САД у УН-у, отворено било на страни Бошњака, сматрајући да су Срби у БиХ „агресори против Босанаца“, превладало је мишљење да америчка војска не треба да се мијеша у БиХ.
Олбрајтова кучко над кучкама, запамти те добро оно што је божије неуништљиво је и ко вас ……..