Вијести, Регион

Први конгрес радиолога Балкана

032963

Радиологија у земљама на простору бивше Југославије, упркос скромној опремљености и хроничном недостатку новца, иде у корак с временом, захваљујући, прије свега, сталном усавршавању стручњака у овој области који су препознати у свијету, закључак је Првог балканског радиолошког конгреса на Јахорини, који је окупио више од 200 учесника.

Дводневном конгресу одазвали су се представници свих клиничких центара и болница са простора бивше Југославије, а предавачи су били професори са универзитета у Београду, Источном Сарајеву, Сарајеву, Загребу и Новом Саду, рекао је предсједник Организационог одбора Дејан Павловић.

„Теме о којима смо разговарали имају изузетан значај у напредовању интервентне и дијагностичке радиологије. Константно усавршавање радиолошких техничара и инжењера од великог је значаја, како за ову медицинску област, тако и за пацијенте пред којима је на избор дат широк дијапазон услуга“, истакао је Павловић.

Један од предавача, начелник београдског Института за радиологију Војно-медицинске академије Љепосава Секуловић рекла је да је повезивање радиолога значајно због размјене искустава.

„Одушевљена сам организацијом и темема које су биле пред нама. Посебно ме радује да смо коначно добили и један овакав балкански радиолошки конгрес, који је по свему што сам видјела на високом нивоу дао одговоре из струке“, истакла је Секуловићева која је представила праксу ВМА у збрињавању прелома код скијаша у плананским центрима.

Инжењер медицинске радиологије Клиничког центра

„Дубрава“ из Загреба Игор Фучкан представио је достигнућа магнетне резонанце дојке – нове методе коју

су усвојили у том центру. „Знатно напредујемо. Ипак, од онога што сам видио, у БиХ постоји боља опрема него на примјер код нас у Загребу или другим центрима у Хрватској. То је значајан напредак у односу на нас“, додао је Фучкан.

Предсједник Удружења радиолога БиХ Зулејха Мерхемић рекла је да је основни проблем у БиХ мали број радиолога, техничара и инжењера, као и специјалиста љекара, у односу на број становника.

„Пракса нам указује да је тако и у свијету и да је свагдје велика потражња за радиолозима свих струка и области. У БиХ је евидентно да колеге између себе имају добру сарадњу, размјењујемо мишљења и искуства. Иако имамо и финансијских проблема, као и колеге у окружењу, наш глас се чује на многим конгресима, а практична искуства се преузимају свуда у свијету“, нагласила је Мехремићева.

Професор Медицинског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Синиша Ристић истакако је да континуирано усавршавање радиолошких техничара и

инжењера даје значајан допринос развоју радиологије у Републици Српској.

„То много помаже специјалистима радиологије и љекарима осталих грана медицине у дијагностификовању

болести и каснијем успостављању правилне терапије у лијечењу и третману пацијената“, нагласио је Ристић.

Конгрес на Јахорини организовало је Удружење струковних радиолога и инжењера медицинске радиологије Републике Српске. Удружење је основано прије годину дана и од тада је успоставило добре контакте са колегама у окружењу, што је потврдио одзив на Први балкански радиолошки конгрес.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *