БАЊАЛУКА – Република Српска може бити релативно задовољна информатичком писменошћу дјеце и младих, као и примјеном информационих технологија у образовању, рекао је члан Српске академије образовања Мирчета Даниловић.
„Просвјетни кадар Српске, али и земаља региона, релативно добро познаје могућности информационих технологија и нових облика учења, а понешто и примјењују, иако то није на нивоу који би ми жељели“, навео је академик Даниловић.
Даниловић је и предсједник Програмско-организационог одбора симпозијума о примјени информационо-комуникационих технологија у образовању, који се данас и сутра одржава у Бањалуци.
Ријеч је о Седмом међународном симпозијуму, посвећеном овој теми, чији је домаћин Филозофски факултет у Бањалуци.
Према Даниловићевим ријечима, прелазак у вијек нове технологије изазива промјену понашања, начина образовања и цијелог система васпитног рада у школама.
„Истиче се потреба да свако друштво треба да буде образовано. То друштво не треба да прихвата нове информације, него да покушава да те информације претвори у нешто конкретно, корисно, што се може употријебити“, нагласио је Даниловић.
Он је додао да, за разлику од времена када је за 30 ђака био довољан само један професор, сада образовање подразумијева и учење на даљину, паралелно школовање, употребу телевизије и многих информационих технологија.
„Сад је тренутак да видимо шта све подразумијева нова технологија, какав је наш систем, које су његове перспективе, шта да тражимо од нашег система образовања и како да се прилагодимо промјенама“, навео је Даниловић.
Он је истакао да треба наћи начин да се прилагоди промјенама које доноси ново вријеме, али и да се сачувају традиције, систем вриједности и начин живљења.
Продекан за научно-истраживачки рад Филозофског факултета у Бањалуци Срђан Душанић рекао је да ће на симпозијуму бити 57 излагања, као и да су учесници из десетак земаља, што говори о значају скупа, који је препознат у региону.
Осим Филозофског факултета, организатори симпозијума „Технологија, информатика и образовање – стање и проблеми, циљеви и могућности, промјене и перспективе“ су Институт за педагошка истраживања из Београда и Центар за развој и примјену науке, технологије и информатике из Новог Сада.
Први симпозијум одржан је 1999. године и био је посвећен техничком и технолошком образовању и европским димензијама у образовању.