Амерички државни секретар Џон Кери каже да неће бити напада на Сирију, уколико Асад у наредних недјељу дана преда хемијско оружје под контролу међународне заједнице. Дамаск прихвата руски приједлог да хемијско оружје стави под међународну контролу.
Одустаћемо од војног напада на Сирију уколико Башар ел Асад у року од недјељу дана своје хемијско оружје преда под контролу међународне заједнице, каже амерички државни секретар Џон Кери, који ипак, не вјерује да ће Асад то учинити. У САД Барак Обама све је даље од подршке за напад на Сирију. На сједници чији је почетак заказан за данас, амерички Конгрес треба да одлучи о приједлогу предсједника за напад на Сирију.
Кери, који се налази у посјети Лондону оцијенио је да рјешење за сиријску кризу треба да буде политичко, а не војно, али да међународна заједница не може да стоји по страни док тамошњи режим користи хемијско оружје.
Амерички државни секретар је након састанка са шефом британске дипломатије Вилијемом Хејгом још једном оптужио сирисјког предсједника Башара Ал Асада за употребу хемијског оружја против цивила.
Хејг је изјавио да Велика Британија пружа САД „пуну дипломатску подршку“ за војну акцију у Сирији, иако је Лондон одлуком парламента изузет из ње.
Кери се налази на турнеји по Европи гдје настоји да добије подршку за интервенцију у Сирији, али и разговара о мировним преговорима на Блиском истоку.
Са друге стране Атлантика ствари не стоје баш најбоље по администрацију Барака Обаме који има све мање шанси да добију подршку за напад на Сирију.
Како наводи најтиражнији амерички дневни лист, према анкети коју је он спровео, сада само 44 од 533 конгресмена и сенатора подржава резолуцију, док је против 149.
Када се погледа само Сенат, план о нападу подржава 22, против је 19 сенатора, а њих 59 се још није изјаснило. Процјењује се да ће се за усвајање тражити већина од три петине, то јест 60 од укупно 100 сенатора.
Ситуација је по Обаму још гора у Доњем дому (Конгресу), гдје се према писању Ју-Ес-Еј Тудеја, сада 19 конгресмена изјаснило да подржава резолуцију, а чак 130 да јој се противи. Конгрес укупно броји 433 мјеста, пошто су два мјеста упражњена и за њих још нису одржани избори.
Процјењује се да су републиканци нарочито против Обаминог приједлога, и то у размјери осам према један. Чак ни Афро-амерички конгресмени, који обично у огромном броју подржавају предсједникова рјешења, сада нису стали иза Обаме.
Ју-Ес-Еј Тудеј наводи да се према доступним подацима само двоје од 42 црних конгресмена изјаснило за напад на Сирију.
„Журба с којом се предсједник вратио са европске турнеје и најава обраћања нацији показатељ је журбе и вјероватно растућег осјећаја злослутности у Бијелој кући“, сматра Лари Џекобс директор Центра за политичке студије Универзитета Минесота.
Обама ће данас дати интервју за шест националних телевизијских кућа у САД, док је за уторак увече предвиђено његово обраћање нацији из Бијеле куће.
Сенат би у сриједу могао да започне гласање о Обаминој резолуцији, при чему се коначна одлука очекује вјероватно у петак, док би Доњи дом (Конгрес), могао да гласа почетком наредне недјеље.