Вијести, Регион

Упитан почетак гријне сезоне у многим градовима?

003798

Иако је сезона гријања на самом прагу и до почетка је остало нешто више од мјесец дана, градске топлане широм БиХ још нису набавиле гориво ни завршиле редовне ремонте, због чега је упитан почетак сезоне 15. октобра. Радомир Марјановић, директор бијељинске „Топлане“, казао је да је ова фирма у великим проблемима и беспарици, због чега не могу урадити ни велики ремонт како треба.

„Ми ћемо морати умјесто ремонта, за који нам треба око 150.000 КМ, поправити само оно што се баш мора и након тога се надати да се неће десити нека велика хаварија, јер немамо средстава да то урадимо како треба“, истакао је Марјановић.

Он је навео да још није набављено гориво и да је расписан и тендер за набавку угља.

„Нама је за угаљ за једну гријну сезону потребно између 500.000 и 600.000 КМ, а иако смо у великим проблемима, ми морамо како знамо набавити гориво, бар је до сада било тако“, казао је Марјановић.

Он је навео да су се обраћали за помоћ и општини и Влади РС, али да нико није показао ни жељу ни вољу да помогне на било који начин.

„Ми смо препуштени сами себи, и иако имамо велика дуговања за потрошену топлотну енергију, у општини нема расположења да се повећа цијена гријања иако за то имамо разлог јер је у посљедње три године и цијена угља расла, а цијена гријања је била иста“, казао је Марјановић.

Он је навео и да цијена гријања на шест мјесеци кошта 2,75 по метру квадратном за физичка лица, и да је та цијена за 0,30 КМ нижа од економске цијене, због чега је „Топлана“ већ у губицима.

Жаклина Мијатовић, портпарол „Топлане“ Бањалука, казала је да се са набавком мазута чека јер још нису добили средства која им је град Бањалука обећао.

“Топлане траже повећање цијена, јер кажу да су тренутне испод економских”

„Град нам је обећао 10 милиона КМ, а ми ћемо још додати својих пара, тако да се надамо, уколико паре легну на вријеме, да ћемо на вријеме набавити енергент, како би и гријање кренуло 15. октобра“, навела је Мијатовићева.

Она је навела да тренутно не знају колика је цијена мазута на свјетском тржишту, али да су цијене у марту за тешки мазут износиле 1.250 КМ по тони, а средњи, који је „Топлана“ до сада користила, коштао је 1.419 КМ по тони.

„Садашња цијена гријања износи 1,65 КМ за физичка лица, на годину дана, а та цијена је за чак 80 одсто нижа од економске цијене, и по њој је немогуће позитивно пословати“, казала је Мијатовићева, додајући да је велики ремонт завршен.

Предраг Бановић, технички директор „Топлане“ у Приједору, казао је да је ова топлана спремна када су у питању техничке ствари, јер је ремонт урађен на вријеме, али да за финансије није сигуран.

„Нисам надлежан за финансијски дио и за дио набавке мазута за гријање, али сам чуо да је упитно с обзиром на тешко стање“, казао је Бановић. У Кантону Сарајево од 15. октобра централно гријање би требало бити скупље за 20 одсто, јер садашња цијена није мијењана годинама, иако је цијена гаса расла неколико пута.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *