Живот и Здравље

Гавез – Ублажава болове и костобољу

16-gavez-shutterstock_55179_620x0

Гавез (Symphytum officinale), воловски језик, црни корен или врани гавез, само је део бројних имена како у народу називају ову, од давнина врло популарну биљку. За многе заговорнике народне медицине она представља једну од најдрагоценијих лековитих биљних врста. Гавез расте по читавој средњој Европи на влажним местима и цвета током целог лета. Цветови су розе, пурпурни, љубичасти, ређе бели у облику кратких цвасти.

Код гавеза су лековити листови и корен, који се скупља у пролеће и касну јесен. Корен се ископа и опере, а да не би изгубио делотворан слузави сок, прво се осуши, изреже на комадиће и даље суши на топлом месту. За разлику од корена, листови се суше на сеновитим местима.

Лековитост гавеза чине етарска уља, танин, слузи, холин и ретка супстанца алантоин. Алантоин највише делује на стварање нових ћелија тамо где постоје ране и озледе, односно посекотине, испуцалост, спортске повреде… Такође, за спољашњу употребу код гихта и костобоље нема бољег лека од свеже наструганог гавеза којим се облажу болна места.

Уколико на располагању нема свеже биљке, може да се примени и тинктура гавеза, која повољно делује на неуралгичне болове, поготово уколико су они у пределу лица. Будући да гавез снажно делује на централни нервни систем, треба га узимати искључиво у малим дозама.

Тинктура се показала изванредном и код лечења упала нерава. Где год су на телу настала болна места осетљива на притисак, то се аутоматски одражава и на периферне нерве. У том смислу, тинктура гавеза представља једноставан, природан и прикладан лек. Ова тинктура се препоручује и за регенерацију коже лица.

Заговорници овог лека тврде да остарелу, наборану кожу, поготово око очију, после дуже примене враћа у нормално стање. Поготово, уколико су промене на кожи настале услед употребе различитих козметичких препарата. Тинктура се препоручује и против упале вена. Посебно је делотворна уколико се комбинује са госпином травом, кантарионовим уљем или још боље са тинктуром од кантариона.

Корен гавеза је делотворан код катара желуца, болести бубрега или јаке менструације. Употребљава се и код крварења желуца, бронхијалног катара, упале плућа, крвавог кашља. Истовремено, сушени корен може да се изгњечи или издроби и помеша са млаком водом.
На тај начин добија се каша која се ставља на оболело место. Испирање уста са издробљеним сувим кореном, који је помешан са млаком водом и камилицом, делује делотворно код упале слузокоже усне дупље и денталног апсцеса.

Такође, облог од лишћа гавеза препоручује се код парализе, при чему се ставља на оболеле екстремитете. Лишће се користи и као додатак купкама код реуматских болова, костобоље, дископатије и слабе циркулације.

У биљним апотекама може се набавити и гел од гавеза. Реч је о препарату који садржи екстракт корена гавеза чији основни састојци – слузи, танини, сапонозиди и алантион – побољшавају епителизацију, дренажу и регенерацију ткива.

Његова делотворност потврђена је у лечењу истегнућа и ишчашења, реуматских деформитета ручних и ножних зглобова, као и спортских повреда и посттрауматских стања. Као противупално средство делотворан је и код посекотина, модрица, после уједа инсеката. Ботаничари наглашавају његову изузетну моћ убрзавања срашћивања код прелома костију. Да би се постигао потпуни ефекат, на кожу га треба наносити неколико пута дневно, али никако на отворене и инфициране ране.

ПРЕПАРАТИ ОД ГАВЕЗА

Тинктура – Корење гавеза оперите, очистите четком, фино уситните, ставите у флашу и прелијте вотком јачине 40 степени. Флашу држите на сунцу или поред пећи две недеље, затим процедите садржај и почните да је користите за одређене тегобе.

Облоге – Добро осушено корење ситно самељите и помешајте са топлом водом и неколико капи јестивог уља, па га раширите на платну. Топле облоге ставите на оболело место и причврстите их завојем.

Маст – Маст од гавеза спрема се тако што се 10 кашика ренданог корена помеша са 11 кашика угрејане масти.

Посуду са овом смесом покријте и оставите да одстоји 12 сати, затим је поново загрејте и процедите кроз платно. Процеђени садржај ставите у теглу и чувајте у фрижидеру. Препарат је делотворан код мањих повреда и хемороида.

ЧАЈЕВИ

Против бронхијалне астме: Пет грама корена гавеза кувајте пола сата у пола литра воде, затим оставите да одстоји двадесет минута и процедите. Ујутру на празан стомак попити једну шољицу, а затим сваких пола сата две супене кашике спремљеног чаја. Пред спавање опет попити једну шољицу.

Против чира на желуцу: Мешавина од по сто грама гавеза и невена, као и 50 грама троскавице (Полyгонум авицуларе) ставити у 250 милилитара вреле воде. Поклопити и оставити да одстоји три минута, а затим процедити. Током дана пију се две-три шоље у ретким гутљајима.

За поспешивање мокрења: Једну велику кашику лишћа и цвета гавеза прелијте са пола литра кључале воде, поклопите, оставите да одстоји петнаест минута, а затим процедите. Пије се два пута дневно, ујутро на празан стомак и увече пре спавања по једна чашица. Овај чај је добар и против грчева у стомаку.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *