Живот и Здравље

Купина – борац против анемије

zdr-kupina_620x0

Када се крајем августа приведе крају брање крупних плодова питоме купине, добри познаваоци лековитог биља крећу пут брда у потрагу за ситнијим, готово црним бобицама дивље купине (Рубус фрутицосус). Сазревају на дугим трновитим гранама, а грмови ове биљке расту поред путева и потока, на необрађеном земљишту и, најчешће, као жива ограда на осветљеним местима поред шума. Укусне бобице дивље купине, пре свега су богат извор витамина Ц, а садрже и биофлавоноиде, гвожђе, калцијум, натријум, етарско уље, танине, пектин, шећере, витамине Б групе, биљна влакна, као и јабучну и винску киселину.

Када је о лековитости реч, моћан су антиоксиданс, смањују стварање лошег (ЛДЛ) холестерола, јачају имунитет, крепе организам, помажу очувању колагена и благо прочишћавају црева. Пошто садржи бетаине, сок пресних дивљих купина подстиче правилан рад ћелија јетре и штити је, док истовремено, повољно делује на жучну кесу и чисти жучне путеве. Купиново вино, богато је витаминима и другим минералима и има велику хранљиву вредност. Одавно је цењен и доказан лек у борби против малокрвности. Стручњаци препоручују да се за побољшање крвне слике месец дана пије децилитар купиновог вина дневно, пола сата пре јела. Осим гвожђа, оно садржи и много витамина Ц и Б, фолну киселину и пектин, па побољшава циркулацију, убрзава рад црева, регулише крвни притисак, јача имунитет и отпорност организма, појачава апетит и поспешује метаболизам.

Лековите особине, такође, има и корен купине извађен у јесен. Бирају се делови који су дубље у земљи, добро се оперу и одмах употребљавају за припремање лековитих препарата. Травари никако не препоручују да се извађено корење суши и чува, јер губи лековитост. И оно, такође, делује против анемије и на површинско скупљање ткива па се користи за лечење запаљења коже и слузокоже. Зато се у народној медицини, чајеви и препарати корена купине употребљавају у случају упале крајника, за гргљање и испирање. Осим тога, корен купине скуван у винском сирћету лечи упалу десни и стари је народни лек против пародонтозе. Жене одавнина овај корен користе и против неуредних менструација.

 

РЕЦЕПТИ

Купиново вино

– 5 кг купина

– 1,5 кг шећера

Очишћене купине ставите у већу, дубљу посуду, добро изгњечите, додајте шећер, промешајте, прекријте газом и ставите на хладно и тамно место. Због врења које следи препоручљиво је да смесе има само до три четвртине дубине посуде. После седам до 10 дана, шупљом кашиком, одстраните ком са површине, вино процедите кроз газу и вратите у посуду. Потом, после седам дана пажљиво процедите вино кроз густо платно или троструку газу, преточите у литарске стаклене флаше и повежите газом (никако не стављајте чеп да боца не би пукла). Вино чувајте на хладном месту, после 30 дана затворити пампурима и узимајте по потреби.

За уредан циклус

– 3 шаке исецканог корена купине

– литар црвеног вина

Корен додајте у вино и кувајте на тихој ватри док не уври половина вина. Охлађено процедите, течност наспите у стаклене флаше и попијте три пута дневно по чашицу.

Против малокрвности

– 5 коренова купине

– 5 л воде

– килограм меда

Корење прелијте водом, загревајте на тихој ватри, кад прокључа кувајте 15 минута и склоните с ватре. После пола сата процедите, додајте мед, промешајте, ставите у флаше или тегле и узимајте више пута дневно по три-четири кашике.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *