Вијести, Регион

Нижа цијена брашна, али не и хљеба

013604

Иако млинари у РС тврде да је велепродајна цијена хљебног брашна од почетка ове године до данас снижена за близу 20 фенинга по килограму, пекари, који су раније најављивали могуће појефтињење хљеба, сада на то и не помишљају!

Зоран Кос, предсједник Удружења млинара РС, каже да је садашња велепродајна цијена килограма брашна са ПДВ-ом 0,66 КМ, а 1. јануара је износила 0,73 КМ без пореза (0,85 КМ са ПДВ-ом).

На цијену брашна утиче вриједност пшенице, која у посљедњих петнаестак дана није мијењана, тако да јавност очекује појефтињење хљеба.

Међутим, пекари тврде да још нису створени предуслови за појефитњење пецива.

„Чекамо да видимо која ће то цијена да траје на дужи период. Ми нисмо никада ‘на прву лопту’ ни поскупљивали ни појефитњавали своје производе“, тврди Саша Тривић, предсједник Удружења пекара РС.

Лидер пекара притом додаје да је брашно, без ПДВ-а, у посљедње три године коштало и до 0,92 КМ по килограму, али да цијену хљеба ни тада нису мијењали.

„Када је брашно поскупљивало на 0,92, ми смо задржали своју цијену и радили смо са минусом, а сада тај свој минус враћамо овим цијенама“, истиче Тривић, који додаје да цијена брашна са 33 до 35 одсто учествује у укупној новчаној вриједности хљеба.

Потрошачи подсјећају пекаре да је брашно значајно појефтинило, те их упозоравају да је дошло вријеме да и они „режу“ своје цјеновнике.

„Тривић је раније имао став да треба сачекати да се види колико ће да кошта брашно од нове пшенице. Мислим да би пекари сада требало да иду са ценама на доле“, сугерише Драгован Петровић, секретар Покрета потрошача РС.

Он сматра да би грађанима нижи цјеновници пецива и те како значили.

„Свако снижење добро би дошло“, закључује Петровић, који додаје да четворочлана породица мјесечно, оријентационо, потроши око 26 килограма хљеба.

“Цијена брашна са 33 до 35 одсто учествује у вриједности хљеба”.

Будући да векна основног пекарског производа тежи око 600 грама, простом рачуницом закључи се да сваког мјесеца породици треба 43 хљеба, а узмемо ли да један кошта 1,20 КМ, само на ову ставку се потроше 52 марке, што и није занемарљива цифра.

Ипак, и пекари и млинари кажу да ће се у наредном периоду знати потенцијалне осцилације цјеновника.

„Када је пшеница у питању, цијена није мијењана у задњих петнаестак дана“, казао је Кос, додајући да се чека „скидање“ кукуруза, како би се виђело какве ће цијене пшенице да буду, а дотад ће, по свему судећи, да буду стабилне.

Стабилне су и цијене хљеба, али нису по укусу потрошача, које мучи беспарица, због чега у појединим градовима пекаре нуде пецива од јуче, за која, тврде, влада огромно интересовање.

Није то ни чудно ако се зна да је у РС за синдикалну потрошачку корпу сваког мјесеца породици потребно да потроши 1.791 КМ. Просјечна плата, како тврде статистичари, износи 803 марке, али је много радника који толику зараду могу само да сањају.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *