Могући напад САД-а на Сирију поколебао је улагаче, цијене нафте су скочиле, а грађевински сектор и авиопревозници биљеже губитке.
Напад на Сирију већ је уграђен у цијене дионица, али ескалација кризе могла би изазвати још веће посљедице којих улагачи нису још у потпуности свјесни.
На свјетским берзама дионица су прошле седмице нагло појефтиниле, јер је улагаче поколебало стање на Блиском истоку, као и неизвјесност у вези са смањењем подстицајних монетарних мјера Федералних резерви.
Због бојазни да ће сиријска криза нарушити испоруку нафте с Блиског истока, цијене „црног злата“ достигле су прошле седмице највиши ниво у шест мјесеци.
Истовремено, други сектори, као авиопревозници, нашли су се под притиском, јер им скупље гориво повећава трошкове пословања.
Међу губитницима је и грађевински сектор, након што је објављено да је продаја кућа у јуну у САД-у пала други мјесец заредом, и то много више него од очекиваног.
То показује да је раст цијена некретнина и камата на хипотекарне кредите почео да угрожава продају, наводе аналитичари, и додају, да је то разочаравајуће.
Ни макроекономски подаци не улијевају повјерење. У другом тромјесечју америчка економија забиљежила је раст од 2,5 одсто у односу на исти прошлогодишњи период, што је више од очекивања. Али, убрзање раста највећег свјетске економије значи да би америчка централна банка могла већ у септембру смањити потицајне монетарне мјере, које већ дуго изазивају раст цијена дионица.
у САД је и даље нема поузданих података о инфлацији, потрошњи грађана и паду њиховог расположења, што показују да америчка економија још крочила на пут опоравка. Због свега тога улагачи су веома опрезни и обим трговања је био прошле седмице изразито слаб.