Отворен је пут за регионалне домене на интернету. Умјесто наставака „com”, „info”, „de” или „rs”, интернет-странице сада имају могућност преузимања наставака као „berlin” или „ваљево”.
Свијест о регионалној припадности се врло радо користи у агенцијама за оглашавање – убудуће би тако требало да буде и на интернету. До сада су адресе интернет-страница имале завршетак који је јединствен за одређену земљу: „de” се користи за Њемачку, „rs” за Србију, „co.uk ” за Велику Британију, а „com” за све с друге стране Атлантског океана. Али томе би ускоро требало да буде крај, пише Дојче веле.
Регионална свијест на интернету
Интернет-корпорација за додјељивање имена и бројева (ICANN) одобрила је низ тзв. „Top-Level-Domains” – иза којих се крију наставци за интернет-странице. Она ко је до сада био поносан што са наставком „eu” може да демонстрира одређени космополитизам, с новим наставцима ће моћи да покаже и повезаност са својим регионом.
Наставке као што су „ruhr” и „koeln”, који би до краја године требало да буду у употреби, слиједиће наредне године „berlin”, „hamburg” и „bayern”. Наставци као што су на примjер „shop”, „hotel” и слично, такође би требало да помогну лакшем лоцирању различитих предузећа на интернету. „За фирме је, наравно, атрактивна могућност да су широм свијета што видљивије, али свака друга претрага на интернету има локални карактер”, сматра Оливер Зиме из хамбуршког „Top-Level-Domain д.о.о.” „Људи у претраживаче укуцавају ‘фризерски салон хамбург’, као комбинацију за претрагу. То показује колико је локација постала важна на интернету.”
Бољи ранг у претраживачима
Шест година се Зиме борио за увођење домена „hamburg”, како би корпоративним клијентима омогућио виртуелну предност помоћу ознаке за локацију: „Сигурни смо да је рангирање у резултатима претрага повољније уз локалне адресе. Предузећа могу лакше да се пронађу, што је посебно важно за локалне понуђаче”, каже Зиме.
Град Хамбург подржава његову идеју па су и они лобирали за Top-Level-Domain код ICANN. Гледиште градских власти је да предузећа имају велику предност уз хамбуршки наставак интернет-адресе – и обрнуто. „Са именом свjетског града оглашава се другачији квалитет и ефикасност, него са именом мањег града”, рекао је портпарол хамбуршког сената Кристоф Холштајн у разговору за DW.
Глобални тренд локалних домена
И прије него што су Зиме и његове колеге поставили захтјев за хамбуршким наставком на интернет-страницама, пронашли су више од 50.000 страница, које имају „hamburg” у имену, иако завршавају на „de”.
„Тренутно има око 60 понуда за географске Top-Level-Domans ”, каже Зиме, међу њима су „nyc” за Њујорк, „bcn” за Барселону. „То је глобални тренд који показује да не постоји само у Њемачкој потреба за изражавањем локалне повезаности”, сигуран је Зиме.