Православље

Благовести династије Романова

car-Nikolaj-drugi-Romanov-700x560

Поводом 400-годишњице династије Романових, која се слави ове године, у ливници црквених звона Тутаева у Јаролавском региону, биће изливено необично звоно. Иницијатори су рођаци последњег руског императора Николаја Другог.

Идеја изливања зовна у част династије Романових се појавила неколико година уназад, говори у интервјуу радиокомпанији „Глас Русије“ представник за медије Новоспаског манастира Јулија Стихарева:

Још 2011.године Олга Николаевна Куликовскаја- Романова је предложила ову идеју. Њу је подржао и намесник Новоспаског манастира епископ Сава Воскресенски. Патријарх Московски и све Русије Кирил је благословио и само звоно и све његове одливке. То је веома важан догађај како за наш манастир, тако и за целу Русију, одакле су и пристизала средства. Ово је звоно квалитетно и веома скупо јер је за његову израду неопходно минимум 15 тона бакра и 3 тоне олова.

Са посебном пажњом је изабрана управо ова ливница. После много размишљања избор је пао на ливницу Николаја Шувалова у граду Тутаеву. Симболично, тај се град некада звао Романов, а потом Романов- Борисоглебск. Ливница звона овде је, једна од најбољих не само у Русији, већ и у целом свету. „Ми радимо према старим технологијама и ново звоно ће у потпуности одговарати традиционалном начину израде.“- уверен је директор предузећа Николај Шувалов:

Ми смо, вероватно једини који данас користе древну технологију ливења. Калуп се прави од глине и песка. Додуше, користимо и специјалне механизне за подизање и сушимо помоћу електричне струје, а све остало радимо као што се некад радило. По овој древној технологији, звоно се може излити и на пустом острву. После изливања, наше звоно још недељу дана ће одстајати. Током тог периода се и одвија „рађање“ његовог звука. Зато и не би се смело било шта пожуривати.

Николај Шувалов је уверен, да је за производњу доброг звона, овом процесу неопходно притупити после молитве, са добрим промислима. Ипак важну улогу играју и атмосферски услови. А „рађање“, то јест изливање звона биће јавно и свако ко жели, моћи ће да види свако ко пожели. Када „малишан“ од 16 тона буде готов, посебним превозним средствима ће бити пренесен у Мсокву, наставља Јулија Стихарева:

На звону ће бити представљена и икона Фјодоровске богородице, ликови светих небеских покровитеља династије Романов. Новоспаски манастир тесно је повезан са породицом Романов, овде још од 15.века постоје крипте бојара Романов, предака царске породице.

29.септембра патријарх Кирил ће осветити звоно Романова. Његова звоњава ће означити почетак свечаности, које ће тог дана бити одржане поводом 400.година устоличења Михаила Фјодоровича Романова на царски престо.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *