Вијести, Регион

КиМ: Нелегално продато 700 српских фирми

002759

У 58 кругова приватизације на Косову нелегално продато 700 предузећа у власништву Србије, пишу Новости.

Српска имовина на Космету, која је последњих 14 година пљачкана и продавана нелегално и у бесцјење, према најавама представника Канцеларије за КиМ, биће ускоро једна од тема бриселског споразума Београда и Приштине.

Наиме, опомињући да је приватизација на Космету неприхватљива, јер је спроведена без сагласности Србије, Александар Вулин, директор Канцеларије за КиМ истакао је да власти у Београду интензивно раде како би спрјечиле наставак нелегалних приватизација српских предузећа и фабрика.

„Приватизација која је проведена на КиМ за нас је неприхватљива, јер се користио искључиво критеријум националности, а не аршини који су прихватљиви за обе стране. То значи да Срби нису учествовали у овом процесу“, истакао је Вулин и подсјетио да је према резолуцији 1244 СБ УН, Унмику омогућено право располагања имовином на Космету, али му није дата могућност да спроведе приватизацију.

Питање српске имовине утемељено је у Резолуцији 1244, али је у процесу приватизације та имовина отета и продата по багателним цијенама. Нико није спречио нелегална отуђења српске имовине коју је спровела тзв. Косовска повјерилачка агенција, а резултате „приватизације“ на Косову не признаје ни Унмик, кажу, за „Новости“, у Канцеларији за КиМ.

И док представници Канцеларије истичу да се бриселским споразумом морају наћи механизми за заштиту српске имовине у покрајини, на Косову је обављено већ 58 кругова „приватизације“ у којима је нелегално продато око 700 предузећа у власништву државе Србије. Од тога се се у касу „Косовске повјерилачке агенције“ слило око 600 милиона евра. Непродато односно неприватизовано, према сазнањима „Новости“, остало је свега тридесетак предузећа и то у већински српским срединама у покрајини.

Као један од примјера да су фирме продаване и нелегално и у бесцјење, из Привредне коморе Косова истичу пример приватизације „Пећке пиваре“. Она је купљена за десет милиона евра, док је њена права вриједност десет пута већа! Идентичан је и примјер фабрике „Фероникл“ из Глоговца који је продат за 37 милиона евра, иако, по тврдњама стручњака, вриједи бар пола милијарде долара.

Суштинско питање, сматрају представници Срба из покрајине, јесте да ли је и како могуће повратити нелегално продату и отету српску имовину?

„Могуће је само ако није неповратно отуђена. Имамо случај приватизације 75 осто ПТК , која је заправо имовина „Телекома“ и ПТТ Србије, а америчке компаније које су купиле на тендеру поменуту имовину још нису потписале купопродајни уговор „, истиче Игор Поповић, руководилац одјељења за правосуђе у Канцеларији за КиМ.

Међутим, тамо гдје није могуће раскинути уговоре о приватизацији, Приштина ће морати да обештети праве власнике и то по хитном поступку и тржишној вриједности, наводи лист.

Иначе, предузећа из централне Србије на КиМ имају више од 1.350 објеката, а Фонд за развој Србије има власнички удио у 163 предузећа, вриједан 180 милиона евра.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *