Вијести, Регион

У Србији на провјери бивши функционери РС

privodjenja

У Србији је у току полицијска акција провјере идентитета и адресе становања бивших политичких, војних и полицијских функционера Републике Срспке, по налогу Тужилаштва за ратне злочине Србије. Подсјећамо, тужилаштва Србије и БиХ 31. јанура у Бриселу постписали су Споразум, којим се обавезују на испуњавање међусобних захтјева.

Упркос настојањима Тужилаштва Србије да демантује ове информације, разговарали смо са бившим официрима ВРС, који су потврдили да су полицајци посљедњих данасу Србији долазили на њихове адресе.

За седам имена добили смо потврду, а према незваничним информацијама, чак 28 бивших војних и полицијских официра и политичких званичника из Републике Српске који данас живе у Србији посјетила је полиција Србије. Провјеравали су њихов идентитет и адресу становања. РТРС је успио, незванично, да сазна ових 18 имена, а према нашим изворима, списак није коначан.

Драган Јосиповић, пензионисани генерал ВРС, потврдио је да су га посјетила два инспектора и вршили су провјеру адресе. „Нису рекли шта је разлог, не мени већ породици, ја нисам био ту, да јесам вјероватно би било другачије. И имам сазнања из личних контаката да су били још код тројице мојих другова. Један је исто бивши официр ВРС, један је бивши начелник МУП-а а један је бивши начелник општине и био је доста висок функционер у СДС-у.“

За ове изненадне посјете чули су и у Удружељу “Република Српска – част отаџбине”, које окупља махом бивше војне и полицијске званичнике РС.

Миленко Каришик, бивши помоћник министра полиције РС и предсједник Удружења “Република Српска – част отаџбине” рекао је за РТРС:

„Неформално могу да потврдим да су били на три адресе, али детаље око тога ја заиста не знам. Вјероватно су и ти сами људи изненађени тиме што се дешава јер нису у питању никакви бјегунци него су у питању часни људи који су лојални грађани Републике Србије који се одазивају на било који захтјев по било којем питању“.

Из Тужилаштва БиХ нису жељели да говоре о конкретним предметима и детаљима, констатујући само, у писменом одговору, да се реализује сарадња проистекла из Протокола о сарадњи у процесуирању ратних злочина између Тужилаштва БиХ и Србије. Ни у српском Тужилаштву нису ништа рјечитији – све називају дијелом свакодневног посла.

Бруно Векарић, портпарол Тужилаштва за ратне злочине Србије, каже да су све то обичне спекулације.

“Све ово што се прича су обичне шпекулације, ово је дио свакодневног посла. У једном предмету који смо недавно добили из Хага имамо 70 лица о којима треба провјерити информације – према томе свако од тих лица је могао да буде неко од тих које сте поменули. То је рутинска провјера”.

Горан Петронијевић, члан тима одбране Радована Караџића, тврди да му је познато да су провјеравани неки људи, што сматра неуобичајеним.

Да није баш ријеч о рутинском послу говори и податак да се поједини полицајци нису уопште представили људима које су провјеравали, што даје за право да се доведе у сумњу званична верзија догађаја.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *