Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да Република Српска није ни близу да банкротира и да није ни презадужена, јер је према свјетским мјерилима испод средње задужених земаља.
Цвијановићева је истакла да је пуњење буџета на веома задовољавајућем нивоу, извршење је 95 одсто у односу на планирана средства, а 102 одсто у односу на финансијски план.
„Влада на чијем сам челу довела је до тога да кроз одређене унутрашње прерасподјеле и уштеде предузме мјере које од ње уопште нису очекиване. Морам да кажем да нико није вршио притисак на ову владу да врати плате буџетским корисницима“, рекла је Цвијановићева за „Еуроблиц“.
Она је додала да за то постоји новац, док ће процес утврђивања новог система плата од првог септембра довести у праведнији однос различите стручне спреме, да не буде превелики јаз између њих.
Говорећи о евентуалним кадровским промјенама у Влади, Цвијановићева је рекла да има тим људи који је показао потребну динамику и да му треба дати шансу.
Она је навела да Влада није размишљала о томе да ангажује стране стручњаке директно на некој од функција, иако се и сада користи савјетима експерата странаца за питања правног статуса Републике Српске и наступа на међународном плану.
Коментаришући истрагу у Фабрици глинице „Бирач“, премијер Српске је истакла да ће она још потрајати да би се добио судски епилог, али да је Влада свакодневно радила на томе да очува око хиљаду радних мјеста.
„Ова влада није направила никакву аферу, него је зауставила нешто што је могло да доведе до колапса читаве регије. Свако треба да буде предмет анализе и провјере. Наравно, и са `Шумама Републике Српске` смо ушли у причу која је била захтјеван посао“, рекла је Цвијановићева, нагласивши да у јавним предузећима није смијењен мали број руководилаца.
Према њеним ријечима, здравство се налази у тешкој ситуацији, при чему ће бити веома важно увођење финансијске дисциплине у пословању свих здравствених субјеката, због чега ће бити потребно ново законско рјешење о позицијама домова здравља.
„Трећа ствар, да видимо да ли се новац користи само да бисте увели два-три нова човјека, или је отишао у примарну заштиту, четврто је санирање стања везано за фонд и пето увођење реда када су у питању набавке“, рекла је Цвијановићева.