Вијести, Регион

Вулин: Зашто Срби с КиМ не би имали Додика

023549

Притисци с којима се суочавамо због жеље за формирањем јединствене српске листе за локалне изборе на КиМ само показују да је то исправан одговор на тренутну ситуацију. Приштина, као и неки из међународне заједнице, нису наклоњени идеји да Срби буду моћни и утицајни на КиМ, каже за “Данас” Александар Вулин, директор владине Канцеларије за Косово и Метохију.

Према његовим ријечима, Приштина се плаши шта ће се догодити ако Срби буду имали свог градоначелника, шефа полиције, тужиоца, и ако то буду њихови истински представници.

– Јединственом српском листом остварићемо апсолутну победу у свим општинама где су Срби већина. Милорад Додик, председник Републике Српске, с правом је веома уважен на КиМ, па зашто онда не бисмо тамо имали свог Додика. Стога, морамо да применимо механизам успостављен на основу Бриселског споразума, који није довољно добар, али је најбоље чиме располажемо – сматра Вулин.

На питање шта су резултати најновијих разговора експертских тимова Београда и Приштине и који су сљедећи кораци у том процесу, Вулин каже да су сваки преговори текући процес и да српски тимови увијек полазе од претпоставке да је све статусно неутрално и од тог принципа не одустају, што се односи и на предстојеће изборе.

– С друге стране, Приштина увек покушава да нађе некакво оправдање и да потврди себе као државу. Ми то не дозвољавамо. Ту настаје застој. Рецимо, Приштина је сматрала да на гласачким листићима и другом изборном материјалу треба да стоји грб некакве државе Косово. То је за нас неприхватљиво. Зато постоји ОЕБС, чија улога ће за организовање избора бити пресудна, како избори не би представљали легализацију етничког чишћења. Због тога постоји међународна заједница и зато смо ми гласно рекли да, уколико EULEX оде, што се нас тиче све креће из почетка – истакао је он.

Вулин додаје да очекује да ће сљедећи споразум Београда и Приштине бити о имовини и да ће ту морати да се дефинише “шта је држава Србија уложила и колико је уложила, шта припада заједници српских општина”…

– Немамо интерес да правимо државне компаније на КиМ, али имамо интерес да Срби праве своје компаније тамо, које ће, наравно, бити у корелацији са Србијом. А очекујем и споразум о цркви и културном наслеђу. Све су то ствари које одређују живот и оне се морају регулисати. Наравно да ћемо у преговоре укључити оне који су директно заинтересовани, као што је директор Трепче и представници СПЦ и да ће њихова реч бити преовлађујућа. Држава Србија хоће да саслуша и да послуша – закључио је он.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *