Вијести, Регион

DW: Нека гори БиХ, само некa је дејтонска

024554

Експерти тврде да је суштински проблем при координацији противпожарног дјеловања у БиХ логика према којој држава може изгорјети, али се њено компликовано уставно уређење не смије доводити у питање.

Са пожарима код Јабланице, у подножју Прења, тренутно се бори око 120 ватрогасаца и мјештана који су се добровољно организовали како би помогли у савладавању ватрене стихије. У гашењу пожара учествовали су и застарјели хеликоптери Оружаних снага БиХ. Испоставило се да су многи од проблема који су прошле године отежавали гашење пожара присутни и ових дана. Из ентитетских управа цивилне заштите, међутим, увјеравају да се невоље са пожарима из 2012. године више неће поновити.

„Мислим да је доста тога урађено по препоруци Федералног штаба цивилне заштите у вези са провођењем превентивних мјера у локалним заједницама, кантонима и код оних који газдују или управљају шумским фондом. Имамо информацију да је већина тих фирми организовала осматрачке службе и осигурала одређене ресурсе за гашење почетних пожара“, рекао је директор Управе ЦЗ ФБиХ Алија Тихић.

Директор Цивилне заштите РС Милимир Додер тврди да се и у РС протеклих 12 мјесеци радило на бољем опремању тимова. „Што се тиче самих ватрогасних јединица, оне су прилично добро опремљене. Имамо модерну опрему и обучене ватрогасце, али то није довољно кад настану пожари великих размјера на неприступачним теренима“, казао је Додер.

Шумске пожаре у БиХ прошле године гасили су хеликоптери из Русије и Турске и канадери из Хрватске, а бх. званичници су говорили како се ово љето не смије дочекати без сопствених летјелица. Али, пожари су већ запријетили, а БиХ се поново ослања на међународну помоћ, конкретно на хрватске канадере. Посебна комисија Савјета министара БиХ још од прошле године разматра могућа рјешења за борбу против шумских пожара, а до 15. августа требало би да предложи и типове противпожарних летјелица. Међутим, надлежни не могу да се договоре са којег ће се нивоа, бх. или ентитетског, управљати тим летјелицама.

Командант Федералног штаба ЦЗ Јерко Иванковић

Лијановић зато каже да ће, уколико не буде политичког договора да се летјелицама управља са бх. нивоа, да ће Федерација БиХ сама купити канадере или хеликоптере за гашење пожара. О набавци летјелица о властитом трошку размишљају и надлежни у Републици Српској.

Иако надлежни сектор при Министарству безбједности БиХ настоји да координира рад надлежних за борбу против пожара на различитим нивоима, у протеклом периоду није било великог успјеха, рекао је за Дојче Веле помоћник министра Самир Агић.

„Државне институције помогле су локалним структурама да без пореских и царинских даџбина увезу већи број материјално-техничких средстава и ту је било успјеха“, каже Агић. „Међутим, нисмо задовољни системом координације, обуке и опремања који је у овако децентрализираном уређењу БиХ изузетно компликован. Нисмо задовољни ни системом расподјеле средстава за ватрогаство. Сваке године скупо учимо лекције, али знање не можемо примијенити због компликованог уређења БиХ“, рекао је он.

Стручњаци не оспоравају да у борби против пожара треба имати одговарајућа материјално-техничка средства, али тврде да је превентивно дјеловање много важније. У том смислу истичу значај едукације на свим нивоима, упозоравања, а потом и драстичног кажњавања свих оних који изазивају пожаре.

Коментариши чланак

Коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *