Нови Сад – За само годину дана од именовања, кабинет градоначелника Милоша Вучевића успео је да забележи рекорд – да постане најмногољуднији у земљи. За вођење града, осим локалне Скупштине, бројних управа, одбора и целог Градског већа, новосадском градоначелнику било је потребно још 13 људи: заменик, пет помоћника и чак седам саветника.
Док у Новом Саду на сваких 25.000 становника падне по један члан кабинета, у Београду једног помоћника градоначелника мора да дели чак 400.000 људи, а у Нишу 87.500. Јер, београдски кабинет уз градоначелника Драгана Ђиласа броји још само пет помоћника, од којих је један и градски менаџер, а други уједно обавља послове и градског архитекте, а у Нишу градоначелнику Зорану Перишићу, иначе Вучевићевом страначком колеги, помаже још само четворо људи.
Ни један ни други градоначелник нису именовали ниједног саветника. И док београдски и нишки градоначелник штеде на саветницима, новосадски је у последњем ребалансу предложио повећање ставке за плате својих служби за само 25 милиона динара. У просеку, помоћници градоначелника месечно зарађују око 100.000 динара или су бар толико пријавили на последњем имовинском попису.
За толико новца, новосадски градоначелник може да рачуна на следеће: да ће га о привреди саветовати један доктор економије, али и један електроинжењер, да ће му стратегију изаска на Дунав развијати индустријски менаџер, а да ће му културу водити правник. “Новосађани и не знају ко су ти људи, они нису представљени јавности, нити је њихов рад јаван иако би морао бити.
То је просто стога што се постављањем саветника купују коалициони партнери, што је недопустиво, јер то плаћају Новосађани“, изричита је Јадранка Јовишевић из новосадског одбора ДС, а сличан став имају и у ЛСВ. Из кабинета градоначелника одбили су да разговарају на ову тему. Ако упоредимо власт у Њујорку, граду са највише становника у Америци који је по попису из 2010. године бројао нешто више од 8 милиона становника, градоначелник који је шеф извршне власти може да постави неколико заменика да му помогну и да надгледају главне канцеларије у оквиру извршне градске владе.
Његова канцеларија спроводи све градске службе, јавне својине, полицију и ватрогасну службу, већину јавних агенција и спроводи све градске и државне законе у Њујорку, и има надлежност над свих пет општина: Менхетн, Бруклин, Бронкс, Квинс и Стејт Ајленд. Овлашћења и дужности, па чак и број заменика градоначелника, нису дефинисане Статутом града.
Садашњи заменици градоначелника Њујорка су:
Први потпредседник, заменик градоначелника
Заменик градоначелника за економски развој и обнову
Заменик градоначелника за здравство и људске ресурсе
Заменик градоначелника за правне послове
Заменик градоначелника за операције
Заменик градоначелника за владине послове
Заменик градоначелника за образовање и развој заједнице
Када погледамо горе наведене податке, лако је уочити огромну непропорционалност броја запослених помоћника у односу на број становника у нашим градским кабинетима наспрам највећих светских метропола.