Наредне године навршава се вијек од почетка Првог свјетског рата чији је један од повода био и атентат Гаврила Принципа на престолонасљедника Франца Фердинанда.
Постоји опасност да се на јубилеј баци сјенка, покушајем неких институција у БиХ да Гаврила Принципа прогласе терористом, тврде у Републици Српској, објавио је портал РТС-а.
У сусрет 100-годишњици Сарајевског атентата, која се у јуну сљедеће године обиљежава у Сарајеву, постоје индиције да би тај догађај – непосредан повод за почетак Првог свјетског рата – могао да добије ново тумачење. Званична Бањалука тврди да неке институције Босне и Херцеговине, Гаврила Принципа који је починио атентат на аустроугарског престолонасљедника Франца Фердинанда, покушавају да прогласе терористом.
У околини Босанског Грахова, успомену на српског јунака чувају рушевине родне куће.
Још се на камену у Обљају назиру иницијали, које је још као дјечак уклесао Гаврило Принцип, у жељи да остави траг. У унутрашњост његове родне куће ризично је и завиривати. Плац годинама ничији, сада је општински, а на рушевини је најчешће Миле, потомак Принципа и сам притиснут проблемима повратника.
„За мене лично ово је и темељ и кров, за мене лично пошто ја то гледам са друге стране, за разлику од осталих људи, јер кажем за мене је Гаврило клетва и заклетва“, каже Миле Принцип.
„О кући данас не води нико рачуна, зато што је ово мјесто 98 одсто српски живаљ ни данас не може да јавно каже да је то родна кућа Гаврлила Принципа, да се поправи та кућа и да то буде музеј какав је био до прије овога рата“, додаје Миле.
А била је то кажу права знаменитост краја.
Горњи дрвени дио куће, комплетна унутрашњост, огњиште па и највреднији експонат, оригиналан план атентата изгорјели су у рату 1995 године, од детаља из куће Гаврила Принципа сачувано је само пар шерпи и зарђала брава.
По таванима у селу накупило би се нешто експоната. Обнова куће и истина о Гаврилу Принципу, све важнији у сусрет стогодишњици Првог свјетског рата. Француска је иницијатор манифестације „Сарајево, срце Европе“, а организатор је Сарајево.
Република Српска сумња у добре намјере. Предсједник Милорад Додик тврди да се увелико фалсификује историја, у покушају да се Гаврило Принцип прикаже као претеча српског тероризма, а Срби окриве за рат.
„Република Српска је одбила да учествује у томе. Неподношљиво је, није људски, да не говорим да је некоректно политички да ми присуствујемо промоцији и да дамо својим учешћем значај подизању споменика Франца Фердинанда који ће, очигледно, једино ако то странци не спријече, ови у Сарајеву сигурно дигнути“, каже Милорад Додик, предсједник РС.
„Ипак, видјећемо како ће то ићи, мени је свеједно нека ставе. Што се мене тиче, Гаврило Прицип није отишао у Беч и тамо извршио атентат да би се сматрао терористом, него је то учинио у Сарајеву гд,е је у то вријеме била доминантна већина Срба, борио се за слободу народа“, каже Додик.
Стопе Гаврила Принципа на мосту на Миљацки заливене су, његова биста завршила у неком магацину. Да постоје дубљи разлози настојања да се сарајевски атентат, који је био повод Првом свјетском рату, означи као његов узрок, на Србе свали одговорност и то повеже с посљедњим ратовима на просторима бивших југословенских република, тврди бањалучки професор Предраг Лазаревић.
Кључним парадоксом сматра идеју о постављању споменика аустроугарском престолонасљеднику у Сарајеву.
„Ту би се онда прецртао Принцип. Ако би се оставиле стопе и Принципов музеј, с друге стране подигао споменик Францу Фердинанду, онда би се те двије ствари потпуно изједначиле са нашег становишта и нашег угла гледања и стварних историјских чињеница“, каже Лазаревић.
У Андрићграду, у којем се главна улица зове Млада Босна, замишљеном да буде брана прекрајању историјских чињеница о Првом свјетском рату, Република Српска централну видовданску манифестацију најављује за сљедећу годину.
Са друге стране Босне и Херцеговине, кућа Гаврила Принципа, чува успомену на јунака и чека реконструкцију. Власти Босанског Грахова, такозваног Кабриолет града, чији се обновљени кровови на прсте могу пребројати, тврде да без донатора новац не могу да обезбиједе.
„Нисмо у позицији да у свом буџету планирамо нека средства за такву намјену. Свједоци смо да се историја поново креира, а они који су били хероји сада су терористи, међутим, ми имамо једну заиста добру идеју, да наши земљаци који живе у Србији и широм свијета хоће да из сопствених средстава обнове кућу у аутентичном смислу, каква је била кућа Гаврила Принципа. И то је оно што је најбитније да се сачува, да ми знамо какав је био Гаврило, а како то неко други посматра то је ствар политике и личних односа који владају у БиХ“, каже Урош Макић, начелник Општине Босанско Грахово.
А какав је био Гаврило, његов потомак зна само из анегдота.
„Он, на примјер, са 50 метара каменом гађа краву и погоди је у рог. А, са старијим момцима се волио побити „, каже Миле Принцип.