Свргавање египатског предсједниика Мохамеда Морсија подстакло је медијски рат између великих арапских ривалских медијских кућа – Ал Арабије и Ал Џазире и политика које воде њихови оснивачи – Саудијска Арабија и Катар.
Разлике међу њима по први пут су почеле да се испољавају током Арапског прољећа 2011. када су ти телевизијски канали пружили Саудијцима и Катару изгледе за покривање тих догађаја, навели су аналитичари.
Арапско прољеће је „довело до поларизације у арапским медијима“, рекао је саудијски аналитичар Абдулах ал Шамри.
„Оба канала су почела да воде више рачуна о ставовима својих финансијера, него о нуђењу професионалног и објективног извјештавања“, предочио је Шамри и додао да оба канала „губе свој кредибилитет“, с обзиром на ривале, као што су Франс 24 и Скај њуз Арабија.
Аналитичари који се појављују на Ал Џазири и Ал Арабији пажљиво се одабирају како би подржали ставове тих канала, тврди Шамри.
Ал Џазира, коју финансира нафтом богат Катар, основана је 1996, и покренула је револуцију на арапској медијској сцени која је деценијама била ограничена на медије под државном контролом, док је Ал Арабија у власништву саудијског бизнисмена Валеда аИ Брахима који има тијесне везе са владарском породицом Ал Сауд.
Односи су били затегнути између Саудијске Арабије и нових власти у Египту и Тунису којима је доминирао покрет Муслиманска браћа, док је Катар снажно подржавао исламисте у њиховом уздизању на власт.
Контраст између те двије медијске куће био је најочигледнији приликом њиховог покривања превирања у Египту после прошломесечних уличних протеста, након којих је уследило свргавање предсједника Морсија, блиског Муслиманској браћи, пренио је АФП.
„Ал Џазира и Ал Арабија су покривале те догађаје у Египту на два дијаметрално супротна начина“, рекао је Мохамед Ел Оифи, стручњак за арапске медије на Универзитету Сорбона у Паризу.
Док је Ал Арабија уживо емитовала снимке протеста против Морсија на каирском тргу Тахрир, Ал Џазира је објављивала догађаје са протеста про- Морсијевих демонстраната са другог трга у египатској престоници.
Ал Арабија је поздрављала египатску „другу револуцију“, али је већина гостију на Ал Џазири Морсијево свргавање описивала као „војни удар против легитимитета“.
Према мишљењу Оифија, позиција Ал Арабије представља „очигледан одраз“ става који је заузела Саудијска Арабија, чији је краљ Абдулах био први страни лидер који је честитао египатском привременом предсједнику Адли Мансуру, само неколико сати након што је постављен на мјесто Морсија.
Ал Џазира је, међутим, „заузела непријатељскију позицију према догађајима од 30. јуна него што је био став Катара који је мање-више прихватио пад Морсија“, оцијенио је Оифи.
Када је испред сједишта Републиканске страже у Каиру 8. јула убијено 53 већином Морсијевих присталица, Ал Арабија је игнорисала верзију тог инцидента коју су дала Муслиманска браћа и преносила је саопштења армије.
Ал Џазира је, пак, преносила призоре из болнице који су приказивали погинуле и рањене про-Морсијеве присталице и уживо преносила конференцију за новинаре Муслиманске браће.
Раније овог мјесеца је наводно седам запослених у Ал Џазири дало отказе због неслагања са уређивачком политиком тог канала или због пријетњи смрћу које су примили.