Наоружање које је недавно откривено код Тешња у акцији СИПА је под контролом Исмета Бегића, власника зеничке фирме „Алми“, стоји у пријави која је недавно упућена СИПА, сазнају „Независне“ од извора блиског истрази.
Пријава би, уколико се наводи покажу тачним, с овим оружјем могла повезати и Бакира Изетбеговића, предсједавајућег Предсједништва БиХ, сазнају Независне.
Наиме, у поменутој пријави за организовани криминал, корупцију, организовање вехабија и обуку за тероризам против Бегића наводи се да је Бегић, који је, као и недавно приведени државни посланик Шемсудин Мехмедовић, високи члан СДА. Бегић је, како се наводи, под покровитељством Изетбеговића организовао камп у околини Завидовића за обуку вехабија и муџахедина који се шаљу по договору у Сирију и друга ратишта у исламском свијету. Бегић, који је и сам вехабија, наводно пријети вехабијама које се не слажу с њим и не подржавају оно што ради.
У пријави су даље наведене и информације да за то добијају новац који долази преко Турске, и то преко посредника који авионом доноси новац у једној торби, а преко контроле пролази дипломатским путем. На исти начин, како је наведено, преко одређених људи пролази и дрога која се шаље у Нјемачку. Наведено је, такође, да је Бегић, заједно са особом која се презива Аљуши, повезан са балканским краљем кокаина Дарком Шарићем. За Аљушија је наведено да краде грађевинске машине и камионе по Нјемачкој, које онда, по ниској цијени, продаје Бегићу.
„Рамиз Џаферовић је 2005. године био директор Порезне управе ФБиХ и радио је контролу пореза у ‘Алмyју’ и свим његовим другим фирмама и према званичним подацима документовано је 45 милиона обвеза које треба да плате, али су за два дана Бакир Изетбеговић, Шемсудин Мехмедовић и Сулејман Тихић средили с Џаферовићем да се званични записник исправи и направи да је спорно 400.000 КМ и да то плати на рате“, наведено је у пријави. Као кадар СДА, добио је у приватизацију десетина фирми по цијени која је увелико нижа од стварне вриједности, а неке скоро ништа није платио, написано је у пријави.
Исмет Бегић је, како пише у пријави, једном човјеку преко својих људи подметнуо оружје у гаражу како би скренуо пажњу са себе.
„Бегић је под заштитом рођака Реџиба Бегића, судије. За шест година је зарадио богатство од неколико стотина милиона марака и то преко препродаје оружја, дроге и неплаћања пореза“, наведено је у пријави.
Медијима и СИПА је ова пријава дошла недуго након откривања оружја у Тешњу, а према нашим сазнањима током истраге истражиоци су забиљежили изјаве неколико особа из Зеничко-добојског кантона, које су помињале извјесног Бегића у различитим контекстима, али сваки је водио ка СДА.
Нисмо могли сазнати из СИПА да ли је почела провјера навода, ни друге детаље, јер их не износе у јавност, али смо сазнали да СИПА и даље ради на истрази и проналаску другог дијела оружја које је скривено код Тешња и у околини, те даље на случају Шемсудина Мехмедовића, који је након хапшења, а по налогу Тужилаштва БиХ, и пуштен. Уз пријаву су, како сазнајемо, наведени експлицитни детаљи попут компанија са именима власника, што је лако провјерити, као и имена људи која се наводе у документима.
Након што се Тужилаштво БиХ оглушило на стотине страница доказа које је СИПА послала у случају „Мехемдовић“, није искључено да би и овај случај по политичкој линији могао бити одбачен.
Подршка „Алми групи“
Бесим и Исмет Бегић чланови су СДА, познати су као власници зеничке „Алмy групе“ у чијем саставу се налазе грађевинска, транспортна и трговачка предузећа.
Наводимо само један примјер „ситне“ подршке према овој фирми: Влада ЗДК је у 2010. издвојила 28.000 КМ пореских обвезника на име субвенције административних трошкова привредном друштву АЛМYТРАНСПОРТ д.о.о. ЗЕНИЦА.
Ко је Реџиб Бегић
Реџиб Бегић је рођен у Врандуку, код Зенице. Био је судија Општинског суда у Зеници, а затим судија Вишег суда у Зеници, те касније Кантоналног суда у Зеници. У раздобљу од 1995. до 2001. био је и предсједник тог суда. Био је судија Окружног суда у Бањалуци и судија Врховног суда Републике Српске. У периоду од 3. јула 1991. до 1. марта 1993. обављао је дужност начелника Центра служби сигурности Зеница. Судија Суда БиХ јер већ три године.