У најновијем документарном филму британске продуцентске куће “Џрнимен пикчерс” (Journeyman Pictures), Хрватска је приказана као држава пуна оружја које ће, уласком Хрватске у ЕУ, у знатно већем броју долазити у руке европских криминалаца.
Главни повод за документарац, назван ‘Хрватска – Наоружавање Европе”, представљају страхови холандске полиције, чије статистике показују да је знатан број илегалног оружја у Холандију дошао управо са простора некадашње Југославије.
“Имамо довољно за још један рат”, у шали говори старији Загорац чију су кућу посетили аутори документарца. Верују, позивајући се на истраге Интерпола, да у Загорју још постоје илегалне фабрике оружја у шупама и подрумима, које су покренуте за време последњег рата, а нису никад у целости угашене. Један од главних саговорника у документарцу је новинар загребачког ‘Јутарњег листа’ Марин Дешковић, који у већем делу своје професионалне каријере истражује организовани криминал и трговину оружјем.
Дешковић је објаснио да ово подручје Европе има више оружја из једноставног разлога што је пре 20 година ту беснео рат.
Пошто Хрватска, како је навео, није могла да добави довољно оружја за своју војску на “црном тржишту”, покренуте су и бројне кућне фабрике оружја.
После рата, тврде истражитељи Интерпола, исте те фабрике наставиле су да производе оружје и продају га криминалцима.
“Кратке цеви, реплике мини-узија, али слабијег квалитета, продаване су на ‘црном тржишту’ међу криминалцима и у западној Европи, неки верују чак и у јужној Америци”, казао је Дешковић.
Балистички стручњак Дамир Томашек показао је бројне примерке оружја израђеног у кућној радиности у Хрватској, за које се верује да су изузетно популарни међу криминалцима, јер немају серијске бројеве и није могуће пратити њихово порекло. Иако оружје у Холандију из Хрватске сада стиже у знатно мањем броју него након рата, холандска полиција брине да ће се, уласком Хрватске у ЕУ, количина доспелог оружја повећати, па се нада успостављању боље сарадње с хрватским колегама.
Ипак, документарац се завршава у позитивном тону, тако што припадник УСКОК-а Михаел Шпрајц објашњава да је Хрватска сигурна земља, у којој нема инцидената везаних за ватрено оружје, нема убистава, експлозија или догађаја који би могли угрозити туристе, пренео је “Јутарњи лист”.