Војска Кине транспортни авион претворила је у летећу радио и телевизијску станицу, која ће се користити за психолошке операције и пропаганду. Основно циљ дејства авиона јесте да изазове „нервни слом“ непријатеља, тако да буде поражен без борбе.
Државни медији су јавили да је авион И-8 преправљен и да је у њега уграђена опрема за емитовање радио и ТВ програма. То је још један знак да кинеско ваздухопловство почиње да достиже америчко у погледу коришћења савремених технологија ратовања, оцењује амерички магазин Форин полиси.
Нови авион „гаођин 7“ задаће „непријатељу нервни слом“ својим летом, оцењује кинески провладин лист Глобал тајмс. „Гаођин 7“ ће, како наводе кинески лист, „спречити ширење непријатељске пропаганде, утицати на морал непријатељске војске, посејати семе гласина и збуњености и послати целу непријатељску војску од обичних војника до званичника у стање нервног слома“ – тако да кинеска војска победи без борбе.
Овакав опис дејстава овог новог оружја, изазвао је велики број подругљивих коментара на сајту Глобал тајмса. Међутим, таква дејства, у војној терминологији позната као „психолошке операције“, имају дугу историју, посебно у Ваздухопловству САД. Нови кинески авион сличан је америчком ЕЦ-130Ј „командо соло“ који носи опрему за емитовање телевизијског и радио програма, са веома јаким сигналом.
Сигнал из пропагандног авиона је толико јак да док се емитује потпуно омета остале радио и телевизијске програме који се емитују на подрчју где авион дејствује – и тако у етар шаље само поруку коју САД изабере. Авионе за ширење радио и ТВ пропаганде САД користе још од Вијетнамског рата, а коришћени су и током сукоба у Ираку и Кувајту 1991. године. У операцији „Пустињска олуја“ главни задатак авиона био је емитовање поруке ирачким војницима да се предају.
Такође, како наводи амерички магазин Форин полиси, ови авиони су коришћени и током бомбардовања Либије 2011. године. Конкретна порука коју су слали либијској морнарици била је „уколико за циљ изабарете бродове НАТО-а, бићете уништени“. Занимљиво је да су авиони „командо соло“ у Авганистану емитовали и авганистанску поп музику, коју локално становништво годинама под талибанском владавином није могло да слуша.
У коментару америчког магазина се наводи да овакви примери баш и нису корисни за остваривању америчких циљева. Још један проблем је, како наводе стручњаци, и како се мери ефикасност дејства ових авиона. Форин полиси закључује да судећи по америчким искуству, кинески пропагандни авион неће баш много допринети победи без борбе.